Klimat się ociepla – zobacz wizualizację stworzoną przez NASA

Ocieplanie się klimatu rozpoczęło się już w XVIII wieku wraz z rewolucją przemysłową, kiedy ludzkość na masową skalę zaczęła wydobywać węgiel, ropę i gaz.

W latach 2011-2021 średnia temperatura ziemi była o 1,09 st. Celsjusza wyższa od tej z lat 1850-1900. Temperatura lądów wzrosła o 1,59 st. C. a oceanu o 0,88 st. C. W latach 1901-2018 w następstwie globalnego ocieplenia poziom oceanów wzrósł o 20cm. Przez pierwsze siedem dekad średni poziom morza podnosił się w tempie 1,3 mm na rok. W latach 2006-2018 tempo to zwiększyło się do 3,7mm rocznie.

Dramatycznie kurczy się pokrywa lodowcowa na Oceanie Arktycznym – topnieją lodowce górskie i lądolody grenlandzki oraz antarktyczny. Od lat70. XX wieku zauważalne jest przesuwanie się stref klimatycznych na obu półkulach, każda z ostatnich czterech dekad była cieplejsza od swoich poprzedniczek. Stężenia głównych gazów cieplarnianych w atmosferze – dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu znacznie przekraczają te, z ostatnich 800 tysięcy lat.

Od 1750 roku koncentracja dwutlenku węgla w powietrzu wzrosła o 47% a pozostałych gazów o 23% – w przeszłości tak wielkie zmiany stężeń zachodziły przez tysiące lat. Dwutlenek węgla, który emitowany jest do powietrza jest również absorbowany przez wodę, przez co woda morska robi się coraz bardziej kwaśna.

 

Zmiany klimatu są widoczne gołym okiem. Rok 2020 uważany za bardzo gorący, ostatni raz miał na Ziemi miejsce ok 125 tysięcy lat temu. Średnia temperatura naszej planety była wówczas przez stulecia wyższa o 0,5-1,5 stopnia od tej z lat 1850-1900, a więc zbliżona była do obecnej.

Częściej obserwujemy długie fale upałów, susz, ulewnych opadów. Rośnie moc cyklonów tropikalnych w każdym zakątku świata. Co roku płonie Kalifornia, rekordy wysokich temperatur padają w miejscach, w których nie powinny się zdarzać. Fale upałów stają się coraz bardziej dotkliwsze z każdym kolejnym rokiem. Do tego ulewne deszcze, huragany, tornada, kryzys wodny.

NASA – Spirala wzrostu temperatury

 

 

 

Według danych udostępnionych przez NASA średnia miesięczna temperatura na świecie od 1880 do 2021 roku to 141 lat systematycznie ocieplającego się klimatu. Dane zebrano w oparciu o system GISS Surface Temperature Analysis, który wykorzystywany jest to szacowania globalnych zmian temperatur powierzchni Ziemi.

NASA zaprezentowała wizualizację zmian klimatu, animacja wideo prezentuje koło, które powiększa się tym bardziej im bliżej mu do współczesności. Obwód okręgu rysowanego na podstawie średnich comiesięcznych temperatur na świcie stale się powiększa. Szczególny przyrost rozmiarów koła klimatycznego NASA następuje po 1980 roku, najgorzej jest jednak w ostatnich latach, które były najgorsze w historii.

Spirala klimatyczna NASA zaprojektowana przez Eda Hawkinsa z Narodowego Centrum Nauk Atmosferycznych Uniwersytetu w Reading określana jest jako „klimatyczna spirala śmierci”.

Jak zmieni się klimat w przyszłości

Scenariusze oparte na przewidywanej wielkości emisji gazów cieplarnianych pokazują, że średnia temperatura Ziemi będzie rosła co najmniej do połowy XXI wieku. Pod koniec XXI wieku globalne ocieplenie przekroczy 1,5-2 st. C., chyba że ludzkość w znacznym stopniu ograniczy emisję dwutlenku węgla i pozostałych gazów cieplarnianych.

 

W latach 2081-2100 wzrost średniej temperatury Ziemie w odniesieniu do lat 1750-1900 osiągnie poziom o ok 1,5 st. C. wyższy. Wyraźnie zmniejszenie spalania paliw kopanych szybko przełoży się na poprawę czystości powietrza. Jeden z optymistycznych scenariuszy zakłada ustabilizowanie globalnego ocieplenia w ciągu 20-30 lat. Lądy będą nadal ocieplać się ok. 2 razy szybciej niż ocean, Arktyka będzie grzać się dwa razy silniej niż cała ziemia. Silniejsze od ogólnej średniej będzie ocieplenie w miastach – będą to tzw. „wyspy ciepła”.

Każdorazowy wzrost temperatury o kolejny 1 st. C. oznaczać będzie nasilenie się ekstremalnych zjawisk pogodowych. W wielu miejscach na świecie, szczególnie w obrębie średnich i wysokich szerokości geograficznych zwiększeniu ulegnie łączna ilość opadów, w innych diametralnie się zmniejszy, powodując długotrwałe susze.

Warto podkreślić, że wiele skutków w systemie klimatycznym związanych z dotychczasowymi i przyszłymi emisjami gazów cieplarnianych będzie się utrzymywać przez kolejne tysiąclecia – szczególnie w zakresie kurczenia się pokrywy lodowcowej oraz rosnącego poziomu mórz. Prognozowane jest podniesienie się lustra Oceanów o 0,28 do 1 metra do końca XXI wieku. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu poziom ten może podnieść się o 2 metry.

Niestety, od lat 90-tych XX wieku notuje się większy przyrost emisji gazów cieplarnianych niż zakładają scenariusze. Naukowcy są w 100% pewni, że za wszystkie zmiany klimatu, które obserwujemy odpowiada wyłącznie człowiek. Co stanie się z Ziemią? Ziemia prawdopodobnie przetrwa, może jednak stać się jednym wielkim oceanem, na którym znajdziemy zaledwie kilka wysp – każdorazowo w historii naszej plany, kiedy zwiększała się temperatura, poziom wód podnosił się.

Co robić jak zabraknie prądu?

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię