Nie do wiary! Tak będzie wyglądał rosyjski następca McDonald’s – czy urząd patentowy w Rosji to zaakceptuje?

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, spodziewała się zastać poddających się, niechętnych wojnie Ukraińców i podzielony Zachód. Tymczasem Ukraińcy bronią się kolejny tydzień zadając Rosji poważne straty, a sankcje nałożone przez zjednoczony w temacie Ukrainy Zachód bolą Rosję coraz bardziej.

Do oficjalnych państwowych sankcji dołączają prywatne firmy, które zrywają współprace z Rosją lub wycofują się z rosyjskiego rynku. Podobną decyzję 8 marca ogłosił m.in. McDonald’s, 14 marca wszystkie 850 lokali na terenie Rosji zamknięto. Po ogłoszeniu decyzji, tłumy Rosjan ustawiały się w ogromne kolejki aby zjeść ostatniego Big Maca czy frytki.

Tłumy przypominały te, które przed 30toma laty ustawiały się przed pierwszymi restauracjami, kiedy McDonald’s wchodził na rynek rosyjski. W lokalnych serwisach ogłoszeniowych pojawiły się oferty sprzedaży hamburgerów z amerykańskiej sieci, które kosztowały nawet 1000 zł za sztukę.

 

Rosja ma już pomysł jak wybrnąć z kryzysowej sytuacji. Już posiada własny Internet i Instagram (Rossgram), teraz przyszła kolej na własny McDonald’s. Rosyjskie władze zadecydowały, że lokale pozostawione przez amerykańską siec funkcjonować będą pod nowym szyldem – „Wujkiem Wanią”. Nazwa brzmi bardzo swojsko, a przecież w putinowskiej retoryce – „co rosyjskie jest lepsze”.

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin powiedział – „Musimy chronić ludzi, ponieważ firmy, które teraz odchodzą, chcą zarabiać, korzystając z naszych rosyjskich surowców. McDonald’s ogłosił, że się zamyka. No i dobrze. Teraz nie będzie McDonald’s, ale za to będzie Wujek Wania”. Mer Moskwy Siergiej Sobianin zapowiedział już, że rosyjscy przedsiębiorcy, którzy byli franczyzobiorcami McDonald’s będą mogli bez przeszkód zastąpić tą sieć nowa nazwą „Wujek Wania” – zmiana ma potrwać nie więcej niż rok. Władze rosyjskiej stolicy chcą przeznaczyć 500 milionów rubli (ok. 20mln złotych) na preferencyjne kredyty celowe, aby pomóc biznesmenom w tej sytuacji.

12 marca do rosyjskiego urzędu patentowego złożono już wniosej rejestrujący znak „Wujek Wania”. Logo nowej, rosyjskiej sieci fastfood przedstawia literę „W” zapisaną cyrylicą – ma żółty kolor i umieszczona jest na czerwonym tle, pod spodem widnieje biały napis „Dziadzia Wania”, co po polsku oznacza „Wujek Wania”. Podobieństwo do logo restauracji McDonald’s jest uderzające. Pojawiło się już mnóstwo komentarzy stwierdzających, że logo McDonald’s zostało niezmienione, a jedynie obrócone o 90 stopni. Historia zatacza koło – kiedy w 1990 roku McDonald’s otwierał swoją pierwszą restaurację zasygnalizował koniec izolacyjnej i komunistycznej struktury gospodarczej Rosji. Po 30 latach wszystko wraca do „początku”.

“Ukrainie będzie potrzebny nowy Plan Marshalla” Co to był Plan Marshalla? Przypominamy

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię