Pentagon: Ukraińcy odepchnęli Rosjan na wschód od Kijowa

Amerykański Departament Obrony poinformował, że Ukraińcy odzyskali część terytorium zajętego przez Rosjan na wschód od Kijowa. W ocenie Pentagonu w innych częściach kraju Ukraińcy stawiają zaciekły opór a postępy wojsk rosyjskich są niewielkie.

Podczas codziennego briefingu wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Obrony poinformował, że Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad 1200 rakiet. Pentagon ocenia, że Rosjanie nadal mają w dyspozycji większość zgromadzonych zasobów rakiet ziemia-powietrze i pocisków manewrujących.

Rosyjskie siły lądowe znajdują się około 15-20 km na północny zachód od centrum Kijowa i wiele wskazuje na to, że budują pozycje obronne, powiedział dziennikarzom. Według Pentagonu, na wschód od miasta Ukraińcy odepchnęli Rosjan na 55 kilometrów, podczas gdy w pewnym momencie znajdowali się 25 kilometrów od centrum miasta.

 

Obrońcy Czernihowa i Charkowa stawiają silny opór. Przedstawiciele Pentagonu oceniają, że Rosja kładzie coraz większy nacisk na obszar Donbasu i wschodniej Ukrainy.

Amerykanie nie skomentowali szacunków NATO, że w ciągu czterech tygodni wojny na Ukrainie śmierć poniosło od 7 do 15 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Departament Obrony USA podaje niższe liczby i zastrzega, że trudno jest zweryfikować informacje o liczbie ofiar.

IAR

104-letnia Polka z Odessy bezpiecznie dotarła do Polski

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię