Badania potwierdziły: mikroplastik jest już w naszej krwi!

Najnowsze badania potwierdzają, że plastik nie tylko jest problemem naszej planety ale coraz bardziej bezpośrednio dotyczy ludzi.

Zanieczyszczenie mikroplastikiem to poważny problem zanieczyszczenia środowiska. Naukowcy odnajdują go w różnych miejscach – m.in pod Mount Everest oraz w naszych organizmach.

 

Po raz pierwszy stwierdzono jego obecność w ludzkiej krwi. Jak stwierdzono – każdego dnia zjadamy ok. 5 gramów plastiku – mniej więcej tyle ile waży karta kredytowa. Mikroplastik odnaleziony został również w ludzkim łożysku.

Artykuł, który opisuje badania nad wszechobecnością mikroplastiku ukazał się w ubiegłym roku w piśmie „Environment International”. Naukowcy zbadali łożyska czterech zdrowych kobiet, które bez żadnych problemów donosiły ciąże i urodziły dzieci. Po przeanalizowaniu zaledwie 4% powierzchni organu odkryto kilkanaście cząstek mikroplastiku o rozmiarach ok. 0,01mm.

Już wtedy zasugerowano, że takie cząsteczki mogą być przenoszone również w krwioobiegu. Inne badania przeprowadzone w 2021 roku na szczurach wykazały, że mikroplastik obecny w płucach ciężarnych szczurzyc może trafić do embrionów.

Najnowsze badania wykazują, że mikroplastik może być już obecny w krwi każdego z nas – tak donosi „The Guardian”. Naukowcy z Vrije Universiteit Amsterdam w Holandii przebadali 22 próbki krwi pobranych od anonimowych dawców. W 17 z nich znaleziono mikroplastik.

To pierwsze wyniki badań, które wskazują na zanieczyszczenie ludzkiej krwi. Połowa przebadanych próbek zawierała plastik PET, który wykorzystuje się do produkcji butelek. Co trzecie próbka zawierała polistyren, który używany jest do pakowania żywności i innych produktów. W co czwartej próbce obecny był polietylen, z którego wytwarza się plastikowe torby na zakupy.

Poprzednie badania dowiodły, że niemowlęta i dzieci są bardziej podatne na zanieczyszczenie plastikiem, w ich kale poziom mikroplastiku był aż dziesięciokrotni większy niż uosób dorosłych. Obecnie prowadzonych jest wiele badań nad mikroplastikiem, jego obecnością w organizmie ludzkim oraz też nad szkodliwością.

Skąd bierze się mikroplastik? Jego źródłem w największym stopniu są odpady – szczególnie te, które nie trafiają do sortowni i nie ulegają przetworzeniu. Podczas procesu biodegradacji plastik rozpada się na coraz mniejsze cząsteczki, które ostatecznie osiągają rozmiar na tyle mały, że zdolne są do przenikania do wód gruntowych, rzek, mórz i oceanów. Innym źródłem mikroplastiku są niektóre kosmetyki i środki ścierne. Powstaje on również jako produkt uboczny w czasie wytwarzania innych przedmiotów. Mikroplastik ma zarówno postać cząstek oraz drobnych włókien.

Ajurwedyjskie sposoby na oczyszczenie organizmu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię