Rosja deklaruje ograniczenie działań wojskowych w rejonie Kijowa i Czernihowa

Rosja zapowiada, że ograniczy działania wojskowe w rejonie Kijowa i Czernihowa. Deklaracja taka padła po zakończonych właśnie w Turcji negocjacjach pokojowych między Ukrainą a Rosją. Strona ukraińska miałaby z kolei rozważać rezygnację z planów wstąpienia do NATO.

Po rozmowach w Stambule strona rosyjska zadeklarowała ustępstwa wobec Ukrainy. “Ministerstwo obrony Rosji zdecydowało, że w sposób kardynalny kilkukrotnie zmniejszy aktywność wojskową w rejonie Kijowa i Czernihowa” – ogłosił rosyjski wiceminister obrony Aleksander Fomin. Polityk twierdzi, że Moskwa chce w ten sposób zbudować wzajemne zaufanie.

 

Specjaliści przypominają jednak, że to właśnie w rejonie Kijowa rosyjskie wojska zostały w ostatnich dniach wypchnięte przez ukraińskich żołnierzy. Ukraińcy odbili m.in. podkijowskie miasto Irpień.

Strona ukraińska ogłosiła tymczasem po rozmowach, że jest gotowa do rozmów o neutralności kraju czyli do ewentualnego porzucenia planów wstąpienia do NATO. Warunkiem byłyby jednak udzielone Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa. Według informacji strony ukraińskiej, czterema krajami, które miałyby uczestniczyć w takim porozumieniu byłyby Polska, Izrael, Turcja i Kanada.

Dzisiejsze negocjacje były pierwszym od niemal trzech tygodni osobistym spotkaniem obu stron. Tureckie władze twierdzą, że w trakcie rozmów osiągnięto największy jak do tej pory postęp od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najtrudniejsze kwestie miałyby wkrótce zostać omówione przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów.

IAR

Ponad tysiąc rosyjskich najemników zostało rozmieszczonych na wschodniej Ukrainie

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię