Rozmowy Putin-Zełenski stają się coraz bardziej możliwe

Jak informuje agencja Reuters za Interfax Ukrain – „Jest zielone światło dla rozmowy Putin-Zełenski”. agencja powołuje się na słowa ukraińskiego negocjatora – Davida Arakhamię, który w ukraińskiej telewizji powiedział, że Rosja zaakceptowała ogólne stanowisko Ukrainy z wyjątkiem stanowiska wobec Krymu.

Ostatnia runda negocjacji pomiędzy Rosją a Ukrainą zakończyła się 29 marca w Stambule. Wówczas przekazano, że Ukraina gotowa jest przyjąć neutralność w zamian za gwarancję bezpieczeństwa. W gronie państw-gwarantów oprócz stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, wielka Brytania, Chiny, Francja, Rosja) miałaby się znaleźć również Polska, Niemcy, Turcja, Włochy i Izrael Padł także komunikat, że „Rosja rozważa tę propozycję”.

 

Jak podkreślił główny negocjator Ukrainy – jeżeli system gwarancji bezpieczeństwa sprawdzi się, Ukraina zgodzi się na status państwa neutralnego. Zaznaczył jednocześnie, że jakakolwiek zgoda na traktat pokojowy z Rosją wymagać będzie zgody w ogólnokrajowym referendum. Strona Ukraińska wielokrotnie też podkreśla, że jeżeli jakiekolwiek ustalenia mają wejść w życie „na terenie całej Ukrainy musi zapanować pokój”.

Ukraina jest gotowa do rozmów o statusie Krymu, zapewniono, że wszystkie ustalenia strony ukraińskiej zostały przekazane Rosji i czekają na jej odpowiedź.

Główny rosyjski negocjator Władimir Miedinski przekazał, że Rosja przyjrzy się ukraińskim propozycjom i przedstawi je prezydentowi Władimirowi Putinowi. Arakhamia stwierdził natomiast, że w czasie spotkania stron uzyskano warunki wystarczające do spotkania się prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i prezydenta Federacji rosyjskiej Władimira Putina. Ze strony Rosji miało także nadejść potwierdzenie gotowości do zorganizowania takiego spotkania.

Jacht oligarchy we Władywostoku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię