12 ciekawostek na temat włosów

Owłosienie ciała pełni rolę termoregulacyjną i ochronną człowieka. Z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, warg, podeszw stóp i powierzchni zgięć stawów – włosy znajdują się na całym ciele.

Oto 12 ciekawostek i faktów na temat włosów:

1. Najszybciej rosną włosy u ludzi mających od 16 do 24 lat

W ciągu roku długość włosów zwiększa się u nich o 17 centymetrów. U większości ludzi włosy rosną około 12 cm rocznie.

2. Przeciętna osoba ma około 250 włosów na brew

Osoby, które nigdy nie regulowały brwi mogą mieć łącznie aż 1100 włosów. Średnio dziennie tracimy około 10 włosków w brwiach. Włosy brwi mogą odrosnąć, o ile nie wystąpią rozległe uszkodzenia tego obszaru. Brwi chronią oczy przed napływaniem potu i wody deszczowej.

3. Na przeciętnej skórze głowy znajduje się ponad sto tysięcy włosów

Na 1 cm² przypada 150–500 włosów ciemnych albo 180–750 włosów jasnych. Włosów jasnych jest więcej, gdyż są cieńsze od włosów ciemnych.

 

4. Włosy składają się głównie z keratyny

Tej samej substancji, która tworzy większość końskich kopyt, grzywy i ogona. Keratyna jest białkiem działającym zarówno jako zewnętrzne białko ochronne w naskórku i jako wewnętrzne białko strukturalne w korze.

5. Pojedynczy włos ma żywotność około 5 lat

W momencie w którym zostaje zerwany włos z mieszka włosowego, w jego miejsce zaczyna odrastać nowy. Średnia żywotność rzęsy to 150 dni.

6. Przekroje włosów można wykorzystać do określenia rasy i pochodzenia etnicznego

Włosy azjatyckie: okrągłe. Włosy europejskie: owalne. Afroamerykanin ma natomiast włosy płaskie.

7. Czarne włosy to najczęstszy kolor włosów

Czarne włosy są najciemniejszym i najpowszechniejszym ze wszystkich kolorów włosów ludzkich na całym świecie. Jest to dominująca cecha genetyczna i występuje u ludzi ze wszystkich środowisk i grup etnicznych. Zawiera duże ilości eumelaniny. Czarny włos jest mniej gęsty niż inne kolory włosów.

8. Pasmo włosów jest mocniejsze niż drut miedziany o takiej samej średnicy

Pojedynczy, zdrowy włos wytrzymuje ciężar około 100 gram. Do jego zerwania potrzebna jest siła około 12 kilogramów. Na wyrwanie wszystkich włosów na głowie potrzeba siły 2 ton.

9. Włosy rosną szybciej latem niż zimą

Podczas zimnej pogody dopływ krwi jest kierowany do narządów wewnętrznych. Latem zwiększa się przepływ krwi do skóry głowy, powodując szybszy wzrost włosów nawet o 10 do 15 procent.

10. Pielęgnacja włosów różni się w zależności od kultury

W starożytnym Rzymie kobiety używały odchodów gołębi do farbowania włosów na blond. W Ameryce około 80 procent ludzi myje codziennie włosy. W Europie tylko 25 procent.

11. Mokre, zdrowe włosy można rozciągnąć do 30% ich długości

Jeśli włosy po rozciągnięciu nie wracają do swojego pierwotnego stanu, brakuje im białka. Jeśli podczas rozciągania włos pęka lub łamie się, oznacza to, że ma zbyt dużo protein lub brakuje mu wilgoci. Nazywa się to testem rozciągania na mokro.

12. Żywotność włosów na brwiach to średnio 4 miesiące

4 miesiące to średni czas, w którym włosy wypadają i odrastają. Badania wykazały również, że nadmierne wyrywanie brwi może wpłynąć negatywnie na ich wzrost i uniemożliwić osiągnięcie pełnej żywotności. Możesz również przyspieszyć wzrost włosów brwi, stosując masaż olejkiem kokosowym lub rycynowym.

Rewelacyjny przepis na sól do kąpieli pomagającą w walce z cellulitem

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię