Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu

Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym Kościół przypomina o męce i śmierci Chrystusa na krzyżu. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy świętych. To dzień ścisłego postu.

Jak mówi Polskiemu Radiu ksiądz profesor Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie centralnym wydarzeniem jest Liturgia Męki Pańskiej oraz adoracja krzyża: „Przyjmujemy znak naszego zbawienia, wierzymy w niego, ale także chcemy przyłożyć nasze ludzkie krzyże do krzyża Chrystusowego, by to co nas lęka, boli, gnębi by to związać z miłością Boga, która objawiła się na krzyżu Chrystusa, wtedy to jest płodne” – wyjaśniał kapłan.

 

Jak podkreślił ksiądz Robert Skrzypczak na krzyżu najpełniej objawiła się miłość Boga: „Wyznajemy wiarę w Chrystusa, bo wiemy, że On jedyny wszedł na krzyż i połączył ludzkie cierpienie, ludzką klęskę, ból, choroby z miłością tam na krzyżu wygrał, na krzyżu objawiła się potężna miłość Boga i sens ludzkiego człowieczeństwa i Chrystus na krzyżu zwyciężył złego” – zaznaczył kapłan.

Na zakończenie liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do kaplicy adoracji.

Wielka Sobota to także czas wyciszenia i adoracji przy grobie Jezusa. Te dni zwieńcza wieczorna Wigilia Paschalna oraz niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię