Te rzeczy zostały stworzone dla wojska a teraz używa je cały świat!

Za niektóre produkty codziennego użytku możemy podziękować wojskowej pomysłowości. Programy wojskowe, które pracują nad nowymi technologiami czy lub gadżetami od lat przyczyniają się do rozwoju konsumenckich produktów.

Strona internetowa 24/7 skompilowała listę produktów komercyjnych, z którym możemy korzystać dzięki wojskowym badaniom. Oto 8 z nich:

1. Okulary przeciwsłoneczne typu lotnik

• Data wynalezienia: lata 30. XX wieku
Dziś kultowy element mody, charakterystyczny kształt i ciemne soczewki „lotników” były kiedyś niezbędną ochroną dla pilotów testowych narażonych na niebezpiecznie jasne światło słoneczne w górnych warstwach atmosfery. W latach 30. XX wieku producent optyki Bausch & Lomb opracował gogle lotnicze pod kierownictwem Korpusu Powietrznego Armii USA. Bausch & Lomb przemianował okulary przeciwsłoneczne w 1937 roku na Ray-Ban. Okulary zostały dodatkowo spopularyzowane przez gwiazdy Hollywood w latach 50. XX wieku.

 

2. Jeep

  • Data wynalezienia: 1940

Podczas II wojny światowej armia amerykańska potrzebowała lekkiego pojazdu zwiadowczego i poprosiła producentów samochodów o opracowanie prototypów i przedstawienie ich propozycji. Rząd wybrał projekt amerykańskiej firmy samochodowej Bantam — pojazd z napędem na cztery koła i prędkością maksymalną 65 mil na godzinę.
Jeep okazał się nieocenionym wkładem w wysiłek militarny USA, a ówczesny generał Dwight D. Eisenhower stwierdził, że „bez niego Ameryka nie wygrałaby II wojny światowej”. W czasie wojny firma wyprodukowała ponad 600 000 jeepów, a powojenną nadwyżkę sprzedała ludności cywilnej.

3. Spray na owady w aerozolu

  • Data wynalezienia: 1941

Podczas II wojny światowej żołnierze stacjonujący na południowym Pacyfiku potrzebowali łatwego sposobu na zabijanie komarów, które potencjalnie mogły przenosić malarię. We współpracy z Departamentem Obrony, dwóch naukowców z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, Lyle Goodhue i William Sullivan, podjęło się opracowania sposobu dostarczania insektycydu w postaci drobnej mgiełki. Pierwsza puszka aerozolu została opatentowana w 1941 roku i przez żołnierzy nazywana „bombą na owady”.

 

4. Kauczuk syntetyczny

  • Data wynalezienia: 1942

Na początku XX wieku kauczuk był pozyskiwany z drzew w Ameryce Południowej, ale wkrótce południowa Azja stała się dominującym producentem kauczuku na świecie. Globalna podaż kauczuku naturalnego była wystarczająca aż do II wojny światowej, kiedy mocarstwa Osi odcięły prawie wszystkie dostawy kauczuku z Azji.
Oprócz opon armia amerykańska potrzebowała gumy do samolotów, czołgów, pojazdów i pancerników.

Rząd USA zwrócił się do firm takich jak Firestone, Goodyear i Standard Oil o stworzenie zamiennika.
Szybko opracowali recepturę kauczuku syntetycznego używanego do dzisiaj.

5. Super klej

  • Data wynalezienia: 1942

W 1942 roku, podczas testowania różnych związków do użycia w plastikowym celowniku karabinowym, dr Harry Coover, chemik firmy Eastman Kodak, nieumyślnie stworzył cyjanoakrylan, związek sprzedawany później jako Super Glue. Materiał był niesamowicie wytrzymały, ale został odrzucony, ponieważ był zbyt lepki. Kiedy kolega testował cyjanoakrylan dziewięć lat później, dr Coover ponownie spotkał się z tym materiałem. Super Glue został po raz pierwszy sprzedany jako produkt komercyjny w 1958 roku. Produkt został ostatecznie przyjęty przez chirurgów wojskowych podczas wojny w Wietnamie, którzy rozpylali go na rany, aby natychmiast zatrzymać krwawienie.

6. Kuchenka mikrofalowa

  • Data wynalezienia: 1946

Technologia mikrofalowa była pierwotnie używana jako radar do lokalizowania wrogów podczas II wojny światowej. Zdolność mikrofal do gotowania żywności została odkryta przez przypadek. Podczas prowadzenia badań nad technologią radarów mikrofalowych, inżynier z firmy Raytheon Company, wykonawcy usług obronnych, zauważył, że w jego kieszeni stopił się batonik. Jeszcze w tym samym roku firma Raytheon złożyła pierwszy patent na kuchenkę mikrofalową. Pierwsza komercyjna kuchenka mikrofalowa została wyprodukowana w 1954 roku i była wielkości lodówki.

7. GPS

  • Data wynalezienia: 1960

W latach 60. Departament Obrony opracował oryginalny Globalny System Pozycjonowania (GPS).
Pomysł polegał na użyciu satelitów do określenia pozycji użytkownika na Ziemi poprzez pomiar odległości od trzech satelitów peryferyjnych w procesie zwanym trilateracją.
Prezydent Ronald Reagan po raz pierwszy zapewnił cywilne zastosowania GPS w 1983 roku, po incydencie, w którym koreański samolot pasażerski, który zboczył z kursu i został zestrzelony przez Związek Radziecki, zademonstrował potrzebę na lepszą technologię nawigacyjną.

8. Internet

  • Data wynalezienia: 1969

Bez wojskowych lat pracy i miliardów dolarów włożonych w ARPANET — prekursor Internetu, nie byłoby Internetu. Advanced Research Projects Agency Network rozpoczęła badania w czasie zimnej wojny jako sposób na opracowanie przez wojsko USA systemu wymiany informacji bez potrzeby tworzenia centrum dowodzenia. Wojsko obawiało się, że każda centralna lokalizacja będzie celem napaści sowieckiej.
Dziesięciolecia innowacji doprowadziły ARPANET do sieci WWW, z której korzystamy dzisiaj.

Czy jest szansa na to, że samochody elektryczne będą tańsze?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię