Emerytura za granicą? Przeczytaj 7 poniższych porad zanim podejmiesz decyzję

Emerytura za granicą jest często o wiele tańsza niż w USA. Dlatego też spędzenie emerytury poza granicami USA jest celem wielu przyszłych emerytów. Ale pamiętaj, że zanim to zrobić warto jest rozważyć kilka rzeczy. Wiele osób, które spróbowały twierdzi, że prawidłowe przygotowanie do przeprowadzki to połowa sukcesu na wspaniałe i przystępne życie poza USA.

Oto siedem rad od osób, które przeszły na emeryturę za granicą:

1. System opieki zdrowotnej – zanim się przeprowadzisz musisz dowiedzieć się wszystkiego na temat systemu opieki zdrowotnej w wybranym przez ciebie kraju. Z Medicare nie można korzystać poza krajem. Dlatego należy sprawdzić czy można wykupić ubezpieczenie zdrowotne w kraju, do którego planujesz przeprowadzkę.

2. Mieszkanie – zanim kupisz najpierw wynajmij. Warto poświęcić trochę czasu na poznanie obszaru, w którym chcesz mieszkać. Wynajem daje ci elastyczność w zmianie lokum jak i miejsca zamieszkania.

 

3. Zmiany są nieuniknione – ale życie toczy się dalej. Nowe miejsce to nowi ludzie. Jeśli nie lubisz zmian może być ci ciężko zaakceptować nowe miejsce. Czasami oszczędności finansowe to nie wszystko.

4. Język i tradycje – nowe miejsce nowe tradycje, a często także obcy język. Jeśli nie mówisz w języku kraju, do którego chcesz się przeprowadzić musisz zdawać sobie sprawę z tego, że życie tam będzie dużo trudniejsze. Zacznij pobierać nauki odpowiedniego języka obcego zanim się przeprowadzić. Naucz się również lokalnych tradycji i zwyczajów.

5. Zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi wizy i pobytu stałego – każdy kraj narzuca inne wymagania imigracyjne, wizowe i pobytowe. Wiele krajów oferuje zezwolenie na pobyt czasowy, o ile możesz udowodnić, że masz wystarczające dochody ze swojego kraju. Miesięczny dochód wymagany do osiągnięcia tego progu różni się w zależności od krajuu. Meksyk i Ameryka Środkowa stawiają znacznie niższe wymagania niż Europa.

6. Finanse – Social Security Administration posiada biuro ds. Stosunków Międzynarodowych, które może pomóc w zaplanowaniu przejścia na emeryturę za granicą. Kolejnym finansowym punktem wartym rozpatrzenia jest bank, w którym masz konto. Depozyty, wypłaty, opłaty – dowiedz się, czy twój bank oferuje międzynarodowy serwis i jakich opłat możesz oczekiwać.

 

7. Podatki – mieszkanie za granicą nie zwalnia cię z płacenia podatków w Stanach Zjednoczonych. Przed przeprowadzką zapoznaj się ze swoimi obowiązkami podatkowymi zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w miejscu, do którego się przeprowadzasz. W zależności od kraju i prawa międzynarodowego czasami obywatele mieszkających za granicą muszą płacić podatki od tego samego dochodu w dwóch krajach. Jest to zdecydowanie coś, co należy wziąć pod uwagę przed wyborem miejsca docelowego na emeryturę.

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię