10 rzeczy, których możesz żałować jako rodzic

Wszyscy rodzice chcą dla swoich dzieci wszystkiego, co najlepsze. W dzisiejszym świecie wielu z nich ciężko pracuje, żeby utrzymać rodzinę na godnym poziomie i dzieciom niczego nie brakowało.

Dzieci mają najlepsze zabawki, rodzice poszukują coraz to nowszych metod wychowawczych, żeby maluchy były szczęśliwe i wyrosły na dobrych ludzi. W natłoku obowiązków warto zapomnieć o podstawowych kwestiach, których kiedyś w przyszłości możemy żałować. Poniżej prezentujemy listę 10 rzeczy, których w przyszłości możemy żałować.

1. Czas z dzieckiem jest obowiązkiem, a nie przyjemnością

Małe dziecko pragnie spędzać każdą swoją chwilę z rodzicami. Wymaga od nich uwagi, wspólnej zabawy, zainteresowania jego radościami i smutkami. Wiele dzieci nie potrzebuje drogich zabawek, najlepszych ubrań i zajęć dodatkowych. Najcenniejsze, co może otrzymać to wspólnie spędzony czas.

Wielu rodziców spędza czas z dzieckiem robiąc coś jeszcze – zajmując się domowymi obowiązkami, pracą czy oglądaniem telewizji lub korzystaniem ze smartfonu. Oczywiście wszyscy wiemy, że czasami w natłoku obowiązków ciężko jest znaleźć czas na zabawę z dzieckiem, ale warto poświęcić mu chociaż 30 minut dziennie. Skoncentrować się w tym czasie tylko i wyłącznie na dziecku, pozwolić mu opowiadać, dać się wciągnąć w jego świat zabaw, wyjść na spacer lub zadecydować, co wspólnie narysujemy.

Kiedyś małe dziecko ciągle proszące o uwagę wyrośnie na nastolatka, wtedy rodzicom może być brak kontaktu z dzieckiem, pojawią się pierwsze bunty, dziecko będzie wolało spędzić czas z przyjaciółmi niż z rodzicami. Przyzwyczai się do tego, że rodzice nie mają dla niego czasu i zamknie się w sobie. Dlatego poświęćmy dziecku najwięcej czasu, jak to tylko możliwe.

2. Przytulanie od święta

Przytulanie jest dla człowieka bardzo ważną czynnością. Naukowcy dowiedli, że ma bardzo istotny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. W trakcie przytulania wzmacnia się przywiązanie, poczucie bezpieczeństwa, a nawet odporność organizmu. Oprócz tego przytulanie jest po prostu przyjemne, zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Młodym rodzicom często powtarza się zabobony typu: „nie noś dziecka, bo przyzwyczaisz”, „powinno potrafić bawić się same”, „włącz mu coś na telefonie, to się uspokoi”. Niektóre dzieci bardzo szybko wyrastają z przytulania i kiedy zaczynają chodzić nie pozwalają się zbyt długo lub w ogóle przytulać, dlatego warto korzystać z tego przywileju.

3. Zdjęcia i filmiki tylko w czasie ważnych uroczystości

Robienie zdjęć dziecku często towarzyszy młodym rodzicom. W przypływie pozytywnych emocji potrafią robić maluchowi zdjęcia nawet kilka razy dziennie. Jednak z wiekiem częstotliwość utrwalania wspólnych chwil na zdjęciach czy filmikach słabnie.

Dzieci zmieniają się bardzo szybko, a zdjęcia z pierwszych lat życia na pewno będą miłą pamiątką nie tylko dla rodziców, ale też dla samego dziecka, które w przyszłości będzie mogło zobaczyć, jak wyglądało jako mały brzdąc. Zdjęcia podczas ważnych uroczystością są istotne, ale równie bezcenne jest nagranie pierwszych kroków, słów czy uśmiechu dziecka. Dokumentowanie wspólnych chwil jest pamiątką na wiele lat. Warto założyć specjalny album lub stworzyć fotoksiążkę, żeby móc do nich wrócić.

4. Nie pamiętasz pierwszych słów dziecka

Warto zapisać sobie te słowa lub wracając do poprzedniego punktu, nagrać je. Dziecko w przyszłości prawdopodobnie zapyta o swoje pierwsze słowa, może właśnie wtedy, kiedy samo zostanie rodzicem.

5. Monotonia w kwestii zabaw

Warto poświęcić czas na kreatywne zabawy z dzieckiem. Oczywiście zabawy tego typu nie muszą być codziennością, ale są one bardzo rozwijające dla dziecka. Dzięki temu mamy również okazję poznać zainteresowania dziecka, proponując mu różnego rodzaju aktywności. Czytanie dziecku rozwija jego zasób słownictwa, lepienie z ciastoliny motorykę małą i wyobraźnię przestrzenną, a układanie puzzli logiczne myślenie. Może warto pozwolić dziecku samemu wymyślić jakąś zabawę, która jest dla niego interesująca.

6. Wymagania i kary

Wielu rodziców ma co do swoich dzieci zbyt duże oczekiwania. Są tacy, którzy oczekują, że dziecko spełni ich marzenia, których sami nie dali rady spełnić lub będzie kontynuowało rodzinną tradycję, wybierając taki sam zawód jak jego rodzice czy dziadkowie.

Zapominają przy tym, że dziecko jest odrębną jednostką, która ma prawo decydować o swoim losie. Karanie dziecka za każde, nawet najmniejsze przewinienie również nie jest dobrym rozwiązaniem. Niektórzy rodzice karają również za rzeczy, które dzieci zrobiły przypadkowo, np. za stłuczony podczas zabawy wazon.

Oczywiście dziecko musi wiedzieć, że jeśli robi coś złego specjalnie, to spotka go kara, ale może zamiast nakładać na dziecko szlaban za jedynkę, warto porozmawiać z nim, dlaczego dostało złą ocenę i pomóc mu ją poprawić.

7. Dzieci i ryby głosu nie mają

Stare porzekadło powinno na zawsze odejść w niepamięć. Dzieci mają głos i mają prawo decydować o sobie. Ignorowanie zdania dziecka może w przyszłości skutkować tym, że będzie ono niepewne siebie i nie będzie potrafiło bronić własnego zdania. Oczywiście, że są kwestie, w których dzieci nie mogą lub nie potrafią decydować. Wyjście w zimę w sandałach jest złym pomysłem, ale dlaczego nie zapytać dziecka, czy chce założyć skarpetki w pieski czy kotki?

Dzieci powinny mieć również prawo decydować w kwestiach żywieniowych. Nie mogą codziennie decydować, że chcą jeść pizzę, ale jeśli wydarzy się to okazjonalnie to nie stanie się nic złego. Zawsze możemy spytać je o coś mniej istotnego, np. czy chce zjeść surówkę lub mizerię do obiadu. Decydowanie w takich niewielkich kwestiach pokazuje dziecku, że jest ważną częścią rodziny i że jego zdanie wpływa na resztę rodziny.

8. Szczęśliwe chwile

Warto pamiętać, że dzieci szczególnie potrzebują momentów beztroskiej radości. Oczywiście dorośli również powinni sobie na nie pozwalać. Wspólne radosne aktywności są dla dziecka bardzo ważne. Dziecku naprawdę nie potrzeba wiele, żeby było szczęśliwe. Może zamiast oglądać bajkę, włączysz muzykę i zatańczysz z dzieckiem albo przygotujesz razem z nim posiłek, który razem zjecie. Możliwości jest bardzo wiele. Szczęśliwe dzieci, to dorośli, którzy lepiej sobie radzą z problemami i tworzą szczęśliwe i trwałe związki.

9. Otoczenie w roli eksperta

Wielu rodziców spotyka się z krytyką lub radami ze strony innych osób – rodziców, starszego rodzeństwa, cioć czy nawet obcych ludzi na ulicy lub w Internecie. Porady z cyklu: może załóż grubsze skarpetki”, „od czekolady, paróweczki czy soczku nic mu/jej nie będzie”, „tylko nie rób tego czy tamtego” zna wielu rodziców. Czasami warto korzystać z doświadczenia innych, ale najważniejsze zawsze powinno być zdanie rodziców. To oni są z dzieckiem na co dzień i to właśnie oni znają je najlepiej i wiedzą, czego potrzebuje.

Dziadkowie czy dalsza część rodziny powinni się również liczyć z zasadami, którymi kierują się rodzice. Nie pozwalajmy, żeby przy dziecku podważano nasze zdanie. Jeśli ustalamy, że dziecko czegoś nie może robić, to nie może robić tego wszędzie, bez wyjątków.

 

10. Nieobecność

Być może bal w przedszkolu, w którym dziecku jest przebrane za pszczółkę nie jest najlepszą formą spędzania czasu po całym ciężkim dniu w pracy. Należy jednak pamiętać, że dla dziecka jest to ważna chwila i bardzo chciałoby, żeby byli przy nim rodzice. Oczywiście są sytuacje, w których nie zawsze możemy być na takich wydarzeniach, ale może warto raz na jakiś czas zwolnić się wcześniej z pracy lub wziąć dzień wolny, żeby towarzyszyć dziecku?

Jeśli nie jest to możliwe, to pamiętaj, że dziecko różne kwestie może postrzegać za bardzo istotne. Może kluczowe będzie dla niego wyglądanie na pierwszą gwiazdkę lub obejrzenie nowego odcinka ulubionej bajki. Ważne, żeby celebrować choć część takich momentów razem z naszą pociechą.

Bycie rodzicem nie jest łatwą rolą i na pewno każdy ma chwile słabości. Ważne, żeby być dla dziecka najlepszym rodzicem, jakim tylko potrafimy, a ono na pewno podziękuje nam za to, choćby swoim uśmiechem czy tak ważnym „kocham cię”.

30 sprawdzonych sposobów na dobrą komunikację z dziećmi

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię