Waszyngton: Wicepremier wziął udział w obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja powiedział, że dla Polaków wolność – obok solidarności i poszanowania godności człowieka – jest wartością najważniejszą.

Wicepremier w swoim przemówieniu przypomniał, że nie przypadkiem nasi bohaterowie narodowi, Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko, walczyli w amerykańskiej wojnie o niepodległość. „Kolejną wojną, w której uczestniczył Kościuszko, była wojna w obronie Konstytucji 3 maja, wyrazu dążeń do zachowania państwa i niepodległości” – zauważył Piotr Gliński.

„Nie sposób nie wspomnieć, że wspólny polsko-amerykański rozdział historii wypełniają także wybitne postaci ze świata kultury: Ignacy Jan Paderewski, Helena Modrzejewska, Kazimierz Wierzyński, Leopold Tyrmand, Jan Lechoń czy Czesław Miłosz” – wyliczył minister. „Dzięki nim duch wolności przekroczył Ocean Atlantycki, który geograficznie oddzielił nasze kraje” – zaznaczył.

Wicepremier Piotr Gliński odniósł się także do obecnej sytuacji międzynarodowej. Jak mówił, „dziś Polska i Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą stoją po stronie tej wyjątkowej wartości, niezbędnej każdemu niepodległemu państwu”. „Nie możemy i nigdy nie zaakceptujemy rosyjskiej agresji, najazdów wojskowych, po których następują zbrodnie, morderstwa i gwałty” – podkreślił minister.

„Dziś stoimy razem tak samo jak podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Jestem głęboko przekonany, że wolność wreszcie zwycięży i zjednoczony wolny świat suwerennych państw przezwycięży rosyjską mentalność imperialną i jej chęć brutalnego ujarzmienia świata” – dodał wicepremier.

Wcześniej Piotr Gliński odwiedził Uniwersytet Georgetown. „Pracujemy nad stworzeniem polskiej katedry, a nawet centrum polskiej historii na Uniwersytecie Georgetown” – poinformował minister. Zaznaczył, że prace nad tym trwały od kilku lat, ale niestety pandemia uniemożliwiła zakończenie z sukcesem działań. „W tej chwili wracamy do tego projektu” – podkreślił minister. „Chcemy wykorzystać okienko szansy, które dziś mamy z uwagi na naszą postawę wobec wojny na Ukrainie” – zaznaczył. Dodał, że „rosnąca pozycja Polski w obliczu obecnego kryzysu daje szanse na promowanie polskiego punktu widzenia”.

Minister zauważył, że założony przez jezuitów Uniwersytet Georgetown ma długą tradycję związków z Polską. Wykładali tam między innymi Jan Karski i Zbigniew Brzeziński, a także historyk Andrzej Kamiński. Rola ostatniego z nich w pracach nad powołaniem polskiego centrum jest „nie do przecenienia” – zaznaczył Piotr Gliński.

IAR

Arcybiskup Nowego Jorku o wizycie w Polsce i pomocy uchodźcom

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię