Joe Biden podpisał ustawę lend-lease dla Ukrainy. Co to oznacza w praktyce

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę pozwalającą na szybszy transfer przez Stany Zjednoczone pomocy militarnej dla Ukrainy. Joe Biden powiedział, że nowe prawo pomoże Ukrainie w odparciu brutalnej rosyjskiej agresji.

Ustawa pod nazwą Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act wzorowana jest na ustawie, która odegrała kluczową rolę w zwycięstwie nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Likwiduje ona ograniczenia prawne w przekazywaniu Ukrainie i krajom Europy pomocy wojskowej.

„Ta ustawa jest wyrazem poparcia dla Ukrainy w tym kluczowym momencie. Ukraińcy każdego dnia płacą życiem walcząc z Rosją, która dokonuje niewyobrażalnych okrucieństw” – mówił Joe Biden podpisując ustawę. Podziękował Kongresowi za jej uchwalenie. „Koszt tej walki nie jest niski. Ugięcie się przed agresją byłoby jednak jeszcze bardziej kosztowne” – mówił amerykański prezydent.

 

Od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości prawie 4 miliardów dolarów. Wraz ze wsparciem gospodarczym, humanitarnym i środkami na rozlokowanie wojsk USA w regionie, wartość tej pomocy przekroczyła 13 miliardów.
Prezydent Joe Biden wystąpił niedawno do Kongresu o kolejne 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy.

IAR

USA zawiesiły cła na import ukraińskiej stali!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię