Rozpoczyna się 75. międzynarodowy festiwal filmowy w Cannes

We Francji rozpoczyna się dziś 75. międzynarodowy festiwal w Cannes – największa impreza filmowa na świecie.

O Złotą Palmę Cannes przyznawaną najlepszemu filmowi powalczy 21 produkcji, w tym jedna z Polski. W programie festiwalu znalazły się w sumie trzy polskie filmy.
Festiwal rozpocznie się tradycyjnym przejściem gwiazd po czerwonym dywanie przed pałacem festiwalowym w Cannes. Podczas gali otwarcia honorową palmę otrzyma amerykański aktor Forest Withaker. Następnie odbędzie się pokaz filmu „Cięcie” francuskiego reżysera Michela Hazanaviciusa.

Od jutra rozpoczną się pokazy filmów startujących w konkursie głównym. Jednym z kandydatów do Złotej Palmy jest polski film „EO” Jerzego Skolimowskiego, opowiadający o losach cyrkowego osiołka.

To nie jedyny polski akcent na tegorocznym festiwalu w Cannes. Aktorka Joanna Kulig będzie członkinią jury sekcji „Un Certain Regard” obejmującej filmy debiutanckie i eksperymentalne. O nagrodę w tej kategorii powalczy film Agnieszki Smoczyńskiej „Silent Twins”.

W Cannes zostanie też wyświetlony krótkometrażowy film Olgi Kłysewicz „Jutro nas tam nie ma”. Ponadto kanneńską nagrodę „Złotę Oko” za najlepszy film dokumentalny wręczy reżyserka Agnieszka Holland, która przewodniczy jury w tej kategorii.

IAR

Kiedy najlepiej siać warzywa w ogrodzie w stanie Illinois

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię