7 sygnałów ostrzegawczych, że twoje kości są w tarapatach

Wielu osobom się wydaje, że problemy z kośćmi czy osteoporoza to problem starszych ludzi, takich po 65 roku życia. Prawdą jest, że większość skomplikowanych złamań biodra, kręgosłupa, przedramienia czy problemów z kolanami rzeczywiście występuje u osób starszych.

Ale do problemów z kośćmi nie dochodzi w kilka dni czy tygodni. Proces ten jest wieloletni, dlatego warto jest być czujnym, nie lekceważyć pojawiających się zmian i wcześnie podjąć kroki w kierunku utrzymania mocnych, zdrowych kości.

Twoje paznokcie są kruche i łamliwe

Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie łamią się częściej niż zwykle, może to być powodem do niepokoju. Twoje paznokcie mogą stać się kruche z wielu powodów, ale dwa najczęstsze to niedobory kolagenu i wapnia. Pionowe linie na paznokciach sugerują, że organizmowi brakuje wapnia. Kolagen to białko, które wspiera skórę, tkankę łączną i szkielet. Dodaj do diety takie pokarmy, jak jagody, zielone warzywa liściaste, soję i cytrusy. Wapń to minerał, który jest integralną częścią zdrowia kości. Oprócz nabiału, wapń można również pozyskiwać z ciemnozielonych warzyw liściastych i sardynek. Możesz również porozmawiać z lekarzem o przyjmowaniu suplementu wapnia wraz z witaminą D, aby wspomóc wchłanianie.

Nie ćwiczysz

Jeśli spędzasz większość czasu przed komputerem i na kanapie, prawdopodobnie masz większe ryzyko rozwoju osteoporozy. Ćwiczenia pomagają budować nie tylko silne mięśnie, ale także mocne kości. Najlepsze ćwiczenia to kardio z obciążeniem , bieganie, wchodzenie po schodach, podnoszenie ciężarów.

Twoje dziąsła się cofają

Twoje dziąsła cofają się, gdy kość szczęki traci siłę i masę kostną. Kość szczękowa jest kotwicą zębów, więc kiedy słabnie, twoje dziąsła mogą odrywać się od zębów. Główną oznaką recesji dziąseł jest utrata zębów. Pamiętaj o takich środkach zapobiegawczych jak regularne nitkowanie i szczotkowanie; możesz także wzmocnić swoją szczękę żuciem gumy.

Masz słaby chwyt

Masz trudności z otwarciem słoika ogórków? Warto sprawdzić utratę kości. Naukowcy odkryli, że istnieje związek między siłą uchwytu a gęstością kości w biodrze, kręgosłupie i przedramieniu. Jednym ze sposobów ochrony kości — i zwiększenia siły chwytu — jest trening siłowy, joga i tai chi. Badania sugerują, że osoby, które ćwiczą tai chi, chińską sztukę walki, mogą zmniejszyć ryzyko upadków nawet o 45%.

 

Doskwierają ci skurcze, bóle mięśni i ból kości

Częste bóle to nie tylko oznaka starzejącego się ciała. Mogą być również sygnałem ostrzegawczym niedoboru witaminy D, który może prowadzić do utraty masy kostnej. Jeśli również odczuwasz częste skurcze mięśni, może to być oznaką niedoborów witamin lub minerałów.

Kurczysz się

Niestety kurczenie się – utrata wzrostu wraz z wiekiem nie jest mitem. Dzieje się tak, gdy zmniejsza się masa kostna, a chrząstka między kośćmi zużywa się po wielu latach intensywnego użytkowania. Kurczenie się, utrata wzrostu zawsze jest oznaką problemów z kośćmi.

Niski poziom estrogenu

Kiedy ten ważny hormon zaczyna spadać, najczęściej w okresie menopauzy, kobiece kości mogą na tym ucierpieć. Kobietom w okresie menopauzy zaleca się wykonanie badań na poziom hormonów. Jeśli masz niski poziom estrogenu, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, częste intensywne ćwiczenia fizyczne i stosowanie zrównoważonej, bogatej w wapń diety może spowolnić utratę masy kostnej.

Dieta po 50. roku życia. Tych produktów unikaj

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię