Pentagon o pomocy wojskowej dla Ukrainy

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin poinformował, że około dwudziestu krajów, w tym Polska, ogłosiło nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy. Deklaracje padły podczas zorganizowanego przez Pentagon wirtualnego spotkania Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy.

W wideokonferencji wzięli udział przedstawiciele 44 krajów. Po raz pierwszy do grupy dołączyły Austria, Bośnia Hercegowina, Kolumbia, Irlandia i Kosowo. „Choć spotykamy się wirtualnie nasze działania przynoszą wymierne rezultaty na polu walki. Jesteśmy tu z powodu niezwykłego bohaterstwa i wytrzymałości ukraińskich wojsk i obywateli” – mówił sekretarz obrony USA.

Lloyd Austin chwalił sukcesy Ukrainy w wojnie z Rosją i dodał, że Ukraina będzie potrzebować długookresowego wsparcia.

 

Podczas późniejszej konferencji prasowej Lloyd Austin określił spotkanie mianem bardzo konstruktywnego. „Jestem szczególnie wdzięczy Danii, która ogłosiła przekazanie wyrzutni Harpoon do obrony wybrzeża Ukrainy. Dziękuję Czechom za przekazanie helikopterów, czołgów i systemów rakietowych.

Kilka krajów ogłosiło także dostawy krytycznych systemów i pocisków artyleryjskich – Włochy, Grecja, Norwegia i Polska” – mówił Austin dodając, że wszyscy uczestnicy konferencji mieli świadomość wysokiej stawi w wojnie na Ukrainie.

IAR

USA: Senat zatwierdził pomoc dla Ukrainy

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię