Jak nie dać się okraść? Skimmery kart kredytowych na stacjach benzynowych

Skimming kart kredytowych jest rodzajem wykradania numerów kart kredytowych przez oszustów. Według FBI skimming kart kosztuje instytucje finansowe i konsumentów ponad 1 miliard dolarów rocznie.

Złodzieje używają małych urządzeń, które umieszczaj w lub nad czytnikami kart kredytowych, z reguły w dystrybutorach paliwa i bankomatach. Te małe urządzenia pozwalają im skopiować i wykraść dane karty kredytowej kiedy właściciel karty przeciąga ją przez urządzenie do czytania kart. Wszystkie dane na pasku magnetycznym karty trafiają w ręce oszustów, a właściciel dowiaduje się o kradzieży dopiero w momencie kiedy zauważy nieautoryzowane transakcje na wyciągu bankowym.

Jak rozpoznać skimmery?

Nie jest to łatwe zadanie. Skimmery są tak zaprojektowane, że bardzo dobrze wtapiają się w czytniki kart znajdujące się w dystrybutorach. Większość osób tankujących paliwo nie skupia się na obserwacji dystrybutorów i czytników, a to błąd. Jest kilka sposób, które mogą każdej osobie tankującej paliwo pomóc w rozpoznaniu czy skimmer został zamontowany w dystrybutorze z którego korzystają:

Jak nie dać się okraść?

Jedynym pewnym i najlepszym sposobem na uniknięcie bycia ofiarą skimmera na stacji benzynowej jest poświęcenie kilku minut i uiszczenie opłaty za kupno paliwa w środku budynku. Większość z na nie ma na to czasu wiec bez zastanowienia się przeciągamy kartą przez czytnik.

 

Używając kart kredytowych należy pamiętać o kilku wskazówkach:

  • korzystać z nich w dobrze znanych miejscach,
  • sprawdzać stan czytników przez skorzystaniem z nich,
  • karta z chipem jest bezpieczniejsza niż przesuwanie kartą kredytową,
  • jeśli masz używaj Apple Pay, Samsung Pay lub Adroid Pay – kiedy płacisz telefonem na stacjach benzynowych, twoja karta nigdy nie trafia do czytnika płatności, który może zawierać skimmer; mobilne portfele również tworzą unikalny kod dla każdej transakcji, który zapewnia dodatkową ochronę,
  • płacąc kartą z chipem zawsze używać czytnika chipa a nie przeciągać kartę przez czytnik,
  • jeśli to możliwe zawsze wybierać pompę najbliżej budynku stacji benzynowej,
  • nie używać karty debetowej,
  • korzystaj z aplikacji gazowych, które oferują bezpieczniejszy sposób płacenia przy dystrybutorze,
  • jeśli plomba bezpieczeństwa jest uszkodzona, naruszona, przerwana lub widnieje na niej napis VOID nie używaj tego dystrybutora i poinformuj o tym pracownika stacji.

8 wskazówek, jak zostać milionerem

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię