Pies „Patron” z nagrodą w Cannes

Fot. Instagram patron_dsns

Bez wątpienia cały świat żyje wojną, która toczy się od ponad trzech miesięcy w Ukrainie.

Oprócz przygnębiających informacji o ofiarach, także wśród ludności cywilnej i zniszczeniach ukraińskich miast dochodzą do nas również pokrzepiające informacje o wielkiej odwadze narodu ukraińskiego.

Wspaniałe wieści obiegły niedawno wszystkich fanów kinemaaografii. W dniach 17 – 28 maja 2022 odbył się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, podczas którego przyznawane są Złote Palmy dla najlepszych filmów. W tym roku, Pies Patron otrzymał nagrodę „Palm dog-manitarian” (Palma pso-manitarna).

W imieniu laureata, nagrodę, którą okazała się złota obroża odebrała przedstawicielka ukraińskiej delegacji w Cannes. Jak powiedziała, pies Patron, nie mógł opuścić posterunku, gdyż jego praca jest bardzo ważna.

Patron (tłumaczenie na język polski Nabój), to pies rasy terier Jack-Russell, który służy w ukraińskiej armii, w Czernihowie. Jego opiekunem jest Mychajło Iljew. Patron specjalizuje się w wyszukiwaniu pozostawionych przez wojska rosyjskie min. Od początku wojny znalazł ich juz ponad 200! Ukraińscy żołnierze są bardzo zadowoleni ze swojego czworonożnego towarzysza, nzywaja go swoim talizmanem, który przynosi szczęście. Patron obwąchuje wyznaczone terytorium, gdy wywęszy minę, zaczyna kopać. Następnie do pracy wkracza saper, a piesek otrzymuje przysmak – jest nim jego ulubiony ser. Rosyjscy żołnierze pozostawiają miny, nie tylko zakopane w ziemi, w okupowanych miastach, ale również domach i mieszkaniach, np. w pralkach, czy zamknięte w szafkach.

Sukcesy i ciężka, niebezpieczna praca psa Patrona została już doceniona między innymi przez Prezydenta Ukrainy – Wołodymyra Zełenskiego, który odznaczył czworonoga medalem za szczególne zasługi i odwagę, wręczonym w obecności kanadyjskiego premiera Justina Trudeau.

 

View this profile on Instagram

 

Патрон🇺🇦🧨 (@patron_dsns) • Instagram photos and videos

Pies Patron jest prawdziwą gwiazdą na Instagramie, obserwuje go już prawie 280 tysięcy osób. Patron stał się bez wątpienia, jednym z bohaterów i symbolów wojny, których tak bardzo wszystkim nam potrzeba. Dzięki takim historiom, morale ukraińskich żołnierzy i całego narodu pozostają na wysokim poziomie, co ma kluczowe znaczenie w podtrzymywaniu ducha walki.

Czy psy płaczą?

 

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię