J. Biden o celach USA na Ukrainie

Prezydent Joe Biden zapowiedział kontynuowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym poprzez dostarczanie zaawansowanych systemów artyleryjskich i rakietowych.

W komentarzu na łamach dziennika New York Times Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone chcą niepodległej i demokratycznej Ukrainy zdolnej do obrony przed rosyjską agresją.

“Cel Ameryki jest prosty: chcemy widzieć demokratyczną, niezależną, suwerenną i zamożną Ukrainę ze środkami do odstraszania i obrony przed dalszą agresją” – napisał Joe Biden. Zapowiedział, że USA będą dostarczać Ukrainie zaawansowane uzbrojenie: pociski przeciwpancerne Javelin, rakiety przeciwlotnicze Stinger, potężne systemy artyleryjskie i precyzyjne rakiety, radary, drony, śmigłowce Mi-17 oraz amunicję.

„Będziemy również kontynuować wzmacnianie wschodniej flanki NATO” – dodał amerykański prezydent i zapowiedział dalsze zaostrzanie sankcji.
Joe Biden podkreślił, że celem USA nie jest ani odsunięcie od władzy Putina ani wojna NATO z Rosją.

„Dopóki Stany Zjednoczone lub nasi sojusznicy nie zostaną zaatakowani, nie będziemy bezpośrednio zaangażowani w ten konflikt, albo wysyłając wojska amerykańskie do walki na Ukrainie, albo atakując siły rosyjskie”– zadeklarował. Joe Biden obiecał, że USA będą wzmacniać Ukrainę i wspierać wynegocjowane zakończenie konfliktu. Zapewnił jednak, że nie będzie wywierać nacisku na rząd ukraiński – ani prywatnie, ani publicznie – by poszedł na jakiekolwiek ustępstwa terytorialne.

IAR

Kanada zaostrza przepisy dotyczące posiadania i handlu bronią

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię