Dekalog domowego pedikiuru

Lato to idealny moment na zadbanie o stopy. Podstawowy zabieg pedikiuru można swobodnie wykonać w warunkach domowych, bez konieczności kupowania specjalistycznych sprzętów, jak na przykład frezarka.

W zależności od preferencji, pedikiur można wzbogacić o pomalowanie paznokci ulubionym kolorem lub skupić się na zadbaniu o pięty i usunięciu modzeli i odcisków.

Jak wyglądają podstawowe zasady wykonywania domowego pedikiuru?

usunięcie martwego, zgrubiałego naskórka z pięt i palców: w tym celu należy użyć tarki do stóp. Warto mieć na uwadze, że przez długie lata zalecano moczenie stóp w wodzie przed rozpoczęciem pedikiuru. Obecnie odchodzi się od tego – rozmoczona skóra jest delikatniejsza, a tym samym łatwiejsza do uszkodzenia lub przetarcia. Pedikiur wykonywany metodą „na sucho” pozwala lepiej skontrolować proces tarcia i ocenić, czy nie jest wykonywane zbyt intensywnie. Bardziej problematyczne zmiany, takie jak odciski i modzele warto pozostawić do usunięcia specjalistom. Nie należy ich własnoręcznie wycinać – może to prowadzić do uszkodzenia głębszych warstw skóry i naskórka. Po użyciu tarki należy przemyć stopy wodą i dokładnie wysuszyć.

odsunięcie skórek: warto wykonać ten krok nawet nie mając zamiaru malować paznokci u stóp. Skórki są zazwyczaj grubsze, niż te na dłoniach, i często zajmują dużą powierzchnię paznokcia. Ich usunięcie dopełni cały zabieg o walory estetyczne.

pomalowanie paznokci: decydując się na użycie lakieru, warto zaopatrzyć się w separator – ma on za zadanie ułatwić dostęp do całej płytki paznokcia i ułatwić jej pomalowanie. Zazwyczaj lakier u stóp trzyma się dłużej, niż ten na dłoniach, na tym etapie można więc pominąć użycie bazy pod lakier.

nawilżenie stóp: czynnością wieńczącą cały zabieg jest użycie kremu pielęgnacyjnego. Niektórzy na tym etapie – przed użyciem kremu – decydują się na wykonanie relaksującej kąpieli stóp z dodatkiem specjalnej soli. Warto zaopatrzyć się w taki produkt – jest to miłe przedłużenie zabiegu, a sól posiada właściwości zmiękczające. Należy jednak pamiętać, aby lakier do paznokci był całkowicie suchy.

Samodzielny pedikiur nie jest skomplikowany, jednak należy go wykonywać delikatnie, a w razie braku pewności co do zmian skórnych – skontaktować się z podologiem lub lekarzem.

7 domowych kosmetyków z użyciem ogórków

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię