„Po lotnisku biega pies, tylko po co on tam jest?”

Zapewne będąc na lotnisku zauważyliście wielokrotnie, że można tam spotkać bardzo nietypowych fachowców – psy służbowe Straży Granicznej. Po co są i co robią na lotniskach, no i czy należy się ich bać?

Zacznę od końca: czy należy się ich bać nawet jeśli biegają bez smyczy i kagańca? Otóż nie, pies służbowy pełni na lotnisku bardzo ważną funkcję i w zależności od swojej specjalizacji ma za zadanie wyszukiwanie zagrożeń. Mogą to być materiały wybuchowe, broń, narkotyki itp. Pies służbowy jest specjalnie wyszkolony do tych działań, a jego nosa nie zastąpi nawet najbardziej dokładne urządzenie pomiarowe, więc jeśli widzicie na lotnisku psa to możecie być pewni że jest on tam po to ,by było bezpiecznie. Kilka lat temu w jednym z portów lotniczych na południu Polski pies służbowy podczas patrolu z przewodnikiem oznaczył kosz na śmieci. Po sprawdzeniu okazało się , że do środka ktoś wrzucił fajerwerki , a pies rozpoznał zapach prochu i oznaczył kosz jako miejsce gdzie znajduje się materiał wybuchowy. Szkolenie psa polega na nauczeniu go rozpoznawania zapachów na które powinien reagować w określony sposób i bynajmniej nie jest to szczekanie. Pies służbowy oznacza miejsce poprzez to, że siada blisko źródła zapachu i to jest sygnał że coś znalazł.

Psy są wyszkolone także do wyszukiwania narkotyków i często pracują tam, gdzie zwykły pasażer tego nie widzi, czyli na bagażowni. Jeśli myślicie, że wasz bagaż po tym jak znika na taśmie w pobliżu odprawy trafia oda razu do samolotu, to się bardzo mylicie, ale o tym innym razem. Psy są wykorzystywane także do sprawdzania wnętrza samolotu (i tylko te ze Straży Granicznej to potrafią) pod kątem ukrycia tam broni czy innych materiałów niebezpiecznych, ale spełniają też rolę prewencyjną. Często sam widok psa sprawia, że ktoś zastanowi się dwa razy zanim coś ukryje w bagażu.

Pozostaje pytanie, czy te wszystkie czynności nie męczą tego biednego psa? Otóż szkolenie psa i późniejsza praca z nim są prowadzone w taki sposób, że dla psa jest to świetna zabawa , a znalezienie zagrożenia (najczęściej dla celów szkoleniowych ) jest przez przewodnika zawsze nagrodzone. Dlatego gdy widzicie na lotnisku psa , to możecie być pewni że czuwa nad wami najdoskonalszy wykrywacz świata – psi nos.

Marcin Pawlik

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię