Zgoda na przedłużenie o rok ważności certyfikatów covidowych

Jest zgoda w Unii Europejskiej na wydłużenie obowiązywania certyfikatów covidowych do końca czerwca przyszłego roku.

Porozumienie w tej sprawie osiągnęli negocjatorzy unijnych rządów i Europarlamentu. Te ustalenia muszą jeszcze potwierdzić państwa członkowskie i europosłowie, ale będzie to już tylko formalność.

Obecne przepisy dotyczące dokumentów z informacją o szczepieniu, negatywnym wyniku testu, lub przebytym zakażeniu wygasają wraz z końcem czerwca.

Przedłużenie certyfikatów o rok zaproponowała Komisja Europejska tłumacząc, że covid jest jeszcze obecny i nie ma możliwości określenia wpływu ewentualnego wzrostu zakażeń w drugiej połowie tego roku lub pojawienia się nowych wariantów. Negocjatorzy unijnych krajów i Europarlamentu zgodzili się z propozycją Komisji, ale dodali zastrzeżenie – po sześciu miesiącach, czyli przed końcem tego roku nastąpi przegląd systemu w oparciu o najnowsze dane naukowe Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Jeśli zapadanie decyzja że certyfikaty covidowe nie są już potrzebne bo sytuacja epidemiczna na to pozwala, wtedy Unia ostatecznie z nich zrezygnuje.

IAR

Jeden dom to dla niego zbyt mało! Ten bogacz kupił całą wioskę!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię