21 ojcowskich porad na życie

Medium for The Fatherly Forum to znane i doceniane medium społecznościowe dla rodziców i osób, które chcą dzielić się swymi spostrzeżeniami na temat życia rodzinnego i pracy.

Jakiś czas temu jeden z użytkowników podzielił się swoją listą 21 rad, których udzielił swoim synom. Mężczyzna zaznaczył, że choć jest już dojrzałym człowiekiem wciąż zdobywa doświadczenie i uczy się nowych rzeczy. Oto jego propozycje:

1. Rozmawiaj z ludźmi. Otaczający nas ludzie są bardziej fascynujący niż może się wydawać, szczególnie w niekontrolowanych sytuacjach, np. podczas wspólnej podroży samolotem lub autobusem.

2. Powiększaj zasób słów. Słowa wyrażają myśli i są podstawą komunikacji. Warto zatem ciągle dodawać nowe słowa i stwierdzenia do swojego słownika. Słuchaj, czytaj i zapamiętuj nowe słowa.

3. Delektuj się życiem. Nie zaprzestawaj poznawania nowych rzeczy – próbuj nowych smaków, czytaj nowe książki, sprawdzaj co jest dla ciebie dobre.

4. Nawyki są dla leniwych. Nie pozwól aby zawładnęły tobą nawyki – ograniczają one nie tylko ciebie, ale całe twoje otoczenie.

 

5. Nie przejmuj się swoimi wadami. Jeżeli chodzi o wygląd fizyczny – każdy ma jakieś wady, mniej lub bardziej widoczne. Kiedy się nad nimi użalamy tracimy poczucie własnej wartości. Powinno się tymczasem znaleźć w nich coś pozytywnego i to wyeksponować aby zminimalizować wadę w swoich własnych oczach.

6. Staraj się zapamiętać imiona ludzi. Ludzie uwielbiają być pamiętani, traktują Cię inaczej, jeżeli zwracasz się do nich indywidualnie – po imieniu, Kiedy zapomnisz czyjegoś imienia – nie bój się spytać ponownie.

7. Kontroluj spożycie alkoholu. Nie ważne co pijesz i czy mieszasz alkohole. Ważne jest aby mieć umiar i zachować kontrolę. Tę sama zasadę warto zastosować wobec wszystkich innych używek.

8. Znajdź ulubione ubrania i zakładaj je codziennie. Nie chodzi oczywiście o to, aby codziennie chodzić w tej samej garderobie. Powinniśmy znaleźć coś co idealnie nam pasuje i kupić 7-8 takich rzeczy aby mieć jedną na każdy dzień. Mogą np. różnić się kolorem.

9. W czasie wolnym noś barwne rzeczy. Ubiór wyraża nastrój człowieka, kiedy więc masz wolny czas noś coś co go poprawi.

10. Poznaj swoje mocne strony. Należy cały czas poszukiwać swoich talentów i uzdolnień, kiedy już je odnajdziemy powinniśmy nauczyć się je wykorzystywać z korzyścią dla siebie.

11. Doceniaj wartość pieniądza. Nie chodzi o to aby być materialistą, tylko szanować to co się ma. Kiedy coś da się naprawić – może warto spróbować, zamiast wyrzucać i kupować nowe.

12. Wiedza to potęga. Wiedza i nauka to swoisty klucz, który otwiera furtkę do życia w wyższym standardzie. Nie ważne na jakim poziomie i w jakiej dziedzinie jest to wiedza, ważne jest aby cały czas do niej dążyć.

13. Poszukuj mentorów. Nić nie uczy lepiej od doświadczenia. W życiu, zwłaszcza zawodowym warto poszukiwać mentorów, którzy wskazywać będą drogę i wspierać będą swoim doświadczeniem. Od nich można się bardzo wiele nauczyć.

14. Dawaj pieniądze ulicznym artystom. Sztuka to element duszy i sposób na jej wyrażenie. Nawet jeżeli komuś coś nie wychodzi, warto wrzucić mu kilka drobniaków – zawsze lepsze to, niż żebranie.

15. Kieruj się wolnością. Wolność jest kluczowym elementem naszego życia. Nie chodzi o łamanie wszelkich barier i postępowanie wbrew prawu. Ważne jest aby pozostawać zawsze wiernym sobie i swoim ideałom. Podejmować wolne i niezależne decyzje w stosunku do swojego życia.

16. Znajdź miejsce dla przyjemności. Życie to nie tylko praca i pokora. Powinno w nim być miejsce na zabawę, hobby i wszelkie przyjemności, Jednym słowem, rób regularnie to co uwielbiasz.

17. Zawsze mów prawdę. Prawda jest jednym z fundamentów życia, nie da się go budować bez niej. Nie ważne czy jest to kwestia wagi państwowej, czy najzwyklejsza drobnostka -zawsze należy mówić prawdę, aby nie okłamywać również siebie.

18. Walcz ze swoimi słabościami. Przeważnie doskonale zdajemy sobie sprawę z naszych słabości. Nie można ich tak po prostu pozostawić, koniecznie trzeba z nimi walczyć. Tylko tak możemy stać się lepszymi.

19. Miej swoje zasady i wartości, żyj zawsze z nimi w zgodzie. Tylko takie postępowanie może prowadzić do realizacji swoich celów i marzeń. Każde nagięcie naszych zasad, wykroczenie poza nasze granice nas wyniszcza.

20. Rozwiązuj problemy, nie wstydź się ich. Problemy i porażki to normalne zjawiska w życiu, z którymi koniecznie trzeba nauczyć się żyć. Nie można się za nie obwiniać, tylko skupiać na ich przezwyciężeniu i wyciąganiu lekcji na przyszłość.

21. Posiadaj dzieci. Nic w życiu nie nauczy tak wiele jak posiadanie własnego dziecka. Kiedy stajemy się rodzicem, jednocześnie stajemy się autorytetem dla młodego człowieka, uczymy go świata oraz tego, czego sami wiemy o życiu. Odnajdujemy w sobie ogromne pokłady cierpliwości i definiujemy te słowo od nowa, jednocześnie odnajdujemy wielkie szczęście.

50 prostych i darmowych sposobów na spędzenie weekendu latem

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię