Czy jesteśmy bezpieczni w czasie burzy w samochodzie?

Zmieniający się klimat i co raz częściej pojawiające się silne wiatry, deszcze i niespodziewane burze sprawiają, że wielu z nas zaczyna martwić się o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.

W szczególności w okresie wakacyjnym, gdy przemierzamy duże odległości w aucie, myślimy: „A co jeśli złapie nas po drodze burza?”. No właśnie? Co robić w takiej sytuacji i czy jesteśmy w aucie wtedy bezpieczni?

 

Ulewny deszcz

Burzom często towarzyszą ulewne deszcze. Kiedy jedziemy autostradą czy drogą szybkiego ruchu, przed nami pojawia się ściana deszczu, a widoczność spada drastycznie, bezdyskusyjnie powinniśmy zrezygnować z jazdy z maksymalną dozwoloną prędkością. Jadąc z prędkością 60 km/h na autostradzie w takich warunkach nie będziemy tak zwanym zawalidrogą, a raczej kierowcą, który wykazał się rozsądkiem i dbałością o bezpieczeństwo. W takim momencie warto też włączyć światła awaryjne, które poinformują innych kierowców, że jedziemy ze znacznie obniżoną prędkością.

Dodatkowo, jeśli szyby zaczynają gwałtownie parować, warto włączyć nawiew, żeby ułatwić sobie widoczność w i tak już trudnych okolicznościach. Jeśli powyższe sposoby nie zdają egzaminu, nie czujemy się pewnie za kółkiem, lepiej nie ryzykować i zjechać na najbliższy MOP, czy stację benzynową i przeczekać niesprzyjające warunki atmosferyczne. To lepszy pomysł niż zatrzymanie się na poboczu, które może stwarzać zagrożenie kolizji dla innych, nadjeżdżających aut.

Porażenie piorunami

Hasło burza wywołuje oczywiste skojarzenia z zagrożeniem wynikającym z wyładowań elektrycznych. Czy samochód chroni nas przed uderzeniami pioruna? Mówi się, że samochód jest swego rodzaju klatką Faradaya – czyli konstrukcją, która przewodzi ładunek elektryczny w taki sposób, że nie przenika on do środka. Z tego względu poza murowanym domem, samochód jest drugim najbezpieczniejszym miejscem podczas burzy, jeśli chodzi o uderzenia piorunów. To założenie jest prawdziwe jeśli zastosujemy dodatkowe środki ostrożności: zamkniemy okna w aucie, a przy parkowaniu zachowamy odpowiednią odległość od zbiorników wodnych i drzew, które powalone, potencjalnie mogłyby na samochód upaść.

Podsumowując, jazda autem podczas burzy jest bezpieczna, jeśli zachowamy wyżej wymienione środki ostrożności. Należy jednak pamiętać, że dobrym pomysłem przed jakąkolwiek podróżą jest sprawdzanie prognoz pogody i wybieranie się w trasę przy najbardziej optymalnych warunkach pogodowych.

11 sposobów na oszczędzanie paliwa

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię