Jak kupić złoto w sztabkach i złote monety?

Złoto ma reputację inwestycji sprzyjającej recesji . Kiedy giełda ma duże wahania, cena złota często rośnie.

Eksperci twierdzą, że dywersyfikacja portfolio jest zawsze dobrym pomysłem, ale w przypadku złota, szczególnie tego w sztabkach należy pamiętać o dwóch czynnikach – przechowaniu i braku płynności, gdyż odsprzedanie fizycznego złota może być trudne.

Sztabki złota

Sztabki złota – powszechnie znane jako kruszec – są popularnym wyborem zabezpieczenia finansowego w niepewnych czasach.

Bulion jest zwykle sprzedawany w gramach lub uncjach. Czystość, producent i waga powinny być wybite z przodu sztabki.

Czystość jest bardzo ważna przy zakupie złota. Sztabki złota o jakości inwestycyjnej muszą zawierać co najmniej 99,5% czystego złota. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz przechowywać sztabki w złotej IRA. Mniej czyste złoto nie może być przechowywane w IRA. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są wcześnie zatwierdzone złote monety.
Złote IRA lub IRA na metale szlachetne to indywidualne konto emerytalne, w którym fizyczne złoto lub inne zatwierdzone metale szlachetne są przetrzymywane na koncie IRA. Funkcjonuje to tak samo jak zwykłe konto IRA, tylko zamiast przechowywać aktywa papierowe, przechowuje fizyczne monety bulionowe lub sztabki.

Gdzie możesz kupić bulion?

Sztabki złota można kupić od dealerów, osób fizycznych lub online, na stronach takich jak JMBullion, Amerykańska Giełda Metali Szlachetnych (APMEX) lub SD Bullion. Kupując musisz pamiętać, że możesz liczyć się z opłatami za dostawę – plus ubezpieczeniem – aby zapewnić bezpieczny transport twoim sztabkom złota.

Złote monety

Monety mają zazwyczaj niższą zawartość złota niż sztabki złota.

Złote monety, takie jak Amerykański Złoty Orzeł – American Gold Eagle czy Kanadyjski Liść Klonowy – Canadian Maple Leaf, są popularnymi przedmiotami kolekcjonerskimi.

Jednouncjowa moneta Amerykański Orzeł to tylko 91,67% złota. Moneta waży 1,1 uncji, z czego w przybliżeniu jedna uncja to czyste złoto; reszta wagi to srebro i miedź.

Gdzie możesz kupić złote monety?

Możesz kupić złote monety za pośrednictwem dealerów, lombardów i indywidualnych sprzedawców. Jeśli zdecydujesz się kupić złote monety przez Internet, koniecznie udaj się do sprzedawcy wymienionego w bazie danych Mennicy Stanów Zjednoczonych.

Decydując się na zakup fizycznego złota, warto rozważyć kilka czynników:

Przechowywanie

Fizyczne złoto wymaga bezpiecznego miejsca do przechowywania. Chociaż z pewnością możesz trzymać swoje złoto w domu, wielu inwestorów woli powiernika. Upewnij się, że sprawdziłeś bezpieczne opcje przechowywania złota przed jego zakupem. Bezpieczne przechowywanie jest kosztowne. Ta opcja zwiększy koszty inwestycji w złoto.

Ubezpieczenie

Jeśli zdecydujesz się przechowywać złoto w domu, powinieneś je ubezpieczyć, aby uchronić się przed kradzieżą lub klęską żywiołową. Nawet jeśli nie trzymasz swojego złota w domu, warto sprawdzić polisę ubezpieczeniową miejsc, w którym złoto przechowujesz.

Producent

Upewnij się, że kupujesz z renomowanych źródeł, które z czasem pomogą ci zwiększyć wartość twojego zakupu.

Czystość

Zawartość złota w monecie lub sztabce ma duży wpływ na wartość. Upewnij się, że złoto, które kupujesz jako inwestycję, ma poziom czystości co najmniej 91%, jeśli nie 99%.

Firmy, które oferują pracę zdalną i hybrydową

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię