Czy alkohol może się zepsuć?

Alkohole o najwyższej zawartości stężonego etanolu nigdy się nie psują, nie pleśnieją i nie tracą swojej mocy jeśli są przechowywane w szczelnie zamkniętych butelkach i z małym dostępem do światła.

Sprawa inaczej wygląda z alkoholami mniej procentowymi, słodkimi i tym, których butelki zostały otwarte.

Ogólne dwie zasady po otwarciu butelki alkoholu są takie:

1. Jeśli ma mniej niż 15% alkoholu lub jeśli podstawą jest wino, po otwarciu butelka trafia do lodówki.

2. Alkohole takie jak whisky, rum, gin, wódka itp. nie muszą być przechowywane w lodówce, ponieważ wysoka zawartość alkoholu pozwala zachować ich integralność.

Likiery

Te słodkie trunki oprócz cukru również zawierają wysoki poziom etanolu. Etanol chroni je przed zepsuciem, ale barwniki, cukry i śmietanki powodują, że likiery tracą szybciej swoją jakość niż czyste alkohole.

Otwarte butelki z likierem powinno się spożyć w okresie 6 miesięcy. Ajerkoniaki i inne kremowe likiery do 7 dni od otwarcia butelki. Wytwórcy Irish Cream Liqueur twierdzą, że ich trunek nie traci na jakości prze 18 miesięcy po otwarciu butelki jeśli jest przechowywany w lodówce.

Whisky

Wysoka zawartość alkoholu i niska zawartość cukru oznacza, że ​​whisky jest dość stabilna w przechowywaniu. Jakość zacznie tracić po około 2 latach od otwarcia butelki. Po tym czasie zawartość alkoholu będzie niższa od parowania i profil smakowy się zmieni.

Whisky smakowe, zwłaszcza jeśli mają poniżej 80 stopni, mogą mieć krótszą żywotność ze względu na wyższą zawartość cukru. Producenci smakowych zalecają wypicie butelko w ciągu 6 miesięcy.

Jeśli się zastosujesz do poniższych zasad może wydłużyć żywotność nawet do kilku lat:

Wódka

Wódka po otwarciu wytrzyma nieco dłużej niż whisky, bo nawet dekadę, a może nawet dłużej. Proces jest jednak taki sam jak w przypadku whisky. Wódka może zacząć smakować inaczej już po kilku latach, a także powoli tracić swoją moc alkoholową.

Rum

Rum nigdy nie traci na jakości jeśli nie zostanie otwarty. Po otwarciu należy butelkę wypić w ciągu 6 miesięcy. Jeśli zauważysz jakieś zanieczyszczenia w butelce, zmianę koloru lub radykalną zmianę zapachu alkoholu, lepiej go wylej.

 

Tequila

Tequila przetrwa około 12 miesięcy po otwarciu, zanim zacznie źle smakować. Nie ma znaczenia, czy to Mezcal czy tequila.

Gin

Podobnie jak inne wysokoprocentowe alkohole, gin nigdy tak naprawdę się nie psuje. Po dłuższym czasie po prostu smakuje inaczej. Otwarta butelka gin powinna być wypita w ciągu 12 miesięcy. Po tym okresie smak ginu zmienia się zdecydowanie na gorsze.

Brandy

Brandy, jeśli nie jest otwarta, nie psuje się, jeśli jest trzymana z dala od ciepła i światła. Po otwarciu butelki brandy należy ją wypić w ciągu 1 do 2 lat, aby nie straciła jakości i smaku.

Brandy o niskiej zawartości alkoholu zaczynają tracić smak dużo szybciej.

Bourbon

Nieotwarta butelka bourbona nie zepsuje się. Możesz go przechowywać przez dziesięciolecia. Ale po otwarciu butelki należy ją skonsumować w ciągu 12 miesięcy. Po tym okresie zaczyna już nie smakować tak jak powinna.

Tych 7 sposobów sprawi, że twoja łazienka będzie idealnie czysta

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię