Liposukcja infradźwiękowa – czym jest i czy jej stosowanie jest bezpieczne?

Stres, w jakim ciągle żyjemy, przetworzone jedzenie i siedzący tryb życia przyczyniają się do znaczącego zwiększenia liczby osób cierpiących z powodu nadwagi i otyłości.

Z kolei współczesne kanony piękna, nierzadko rodem z programów graficznych sprawiają, że pomijając kwestie zdrowotne, wiele osób czuje się w swoich ciałach źle i cierpi z powodu kompleksów. Nic dziwnego, że najmłodsza z gałęzi medycyny – estetyczna, ma pełne ręce roboty.

Zabiegi zarówno inwazyjne, jak i nieinwazyjne cieszą się dużą popularnością, a kliniki medycyny estetycznej rosną jak grzyby po deszczu. Jednym z oferowanych przez nie zabiegów jest liposukcja infradźwiękowa, czyli rozbijanie komórek tłuszczowych za pomocą dźwięków o bardzo niskiej, niesłyszalnej dla człowieka, częstotliwości. Na czym polega i czy jest bezpieczna? Zaraz się dowiemy.

 

Czym jest liposukcja?

Pod tą nazwą kryje się miejscowe usuwanie tkanki tłuszczowej. W praktyce najczęściej stosowane jest w okolicach brzucha, ud i pośladków. Ta tradycyjna, chirurgiczna polega na odsysaniu tłuszczu. Wiąże się to z powstawaniem krwiaków, a niebezpieczną dla życia komplikacją może być powstawanie zatorów tłuszczowych. Jednak jest to najbardziej skuteczna metoda modelowania sylwetki, zapewniająca trwały efekt. Komórki tłuszczowe w trakcie odchudzania nie znikają, ale opróżniają się, „czekając” na okazję, żeby znów się wypełnić. Dlatego też kuracje odchudzające bywają mało skuteczne, a efekt jojo nęka znaczną część osób zrzucających zbędne kilogramy.

Liposukcja infradźwiękowa

W przeciwieństwie do tradycyjnej, w trakcie zabiegu liposukcji infradźwiękowej do eliminowania tłuszczu używane są dźwięki o bardzo niskiej, poniżej 20 Hz, częstotliwości. Bezpiecznie odseparowują one komórki tłuszczowe od innych tkanek, jednocześnie nie stanowiąc zagrożenia dla naczyń i nerwów. Pomaga to uniknąć wielu powikłań znanych z zabiegów tradycyjnych. Ponadto wymaga użycia znacznie mniejszej ilości środków znieczulających, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. W trakcie zabiegu bezpiecznie można usunąć od 0,5 l do nawet 4 – 5 l tłuszczu.

Liposukcja infradźwiękowa – dla kogo?

Bezpiecznie może być stosowana zarówno u osób o prawidłowej masie ciała, jak i z nadwagą, czy otyłych. Doskonale sprawdza się w przypadkach odkładania tkanki tłuszczowej w określonych miejscach, jak brzuch, uda, ramiona czy pośladki. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co przyspiesza rekonwalescencję i pozwala opuścić gabinet już tego samego dnia. Konieczne są, jednak, wizyty kontrolne, w czasie których lekarz sprawdza stan miejsc po zabiegu i zmienia opatrunki. Należy jednak pamiętać, że liposukcja infradźwiękowa jest jedynie terapią wspomagającą i nie zastąpi prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania liposukcji infradźwiękowej?

Jak w przypadku każdego zabiegu niebędącego koniecznym dla ratowania zdrowia i życia, istnieją przeciwwskazania medyczne. Liposukcji infradźwiękowej nie mogą poddawać się osoby cierpiące na choroby nowotworowe, ze zmianami zapalnymi skóry i tkanek w miejscu planowanego zabiegu. Również kobiety ciężarne i w trakcie karmienia piersią muszą poczekać. Absolutnym przeciwwskazaniem są także zaburzenia krzepnięcia krwi.

Liposukcja infradźwiękowa jako zabieg stosunkowo mało inwazyjny, a bardzo skuteczny w modelowaniu sylwetki, zyskuje na popularności. Jest znacznie bezpieczniejsza od tradycyjnych metod odsysania tłuszczu, jednak i ona ma swoje przeciwwskazania. Przed zapisaniem się na zabieg warto zatem wykonać podstawowe badania i skonsultować z lekarzem prowadzącym.

MT

40 prostych sposobów na domowe SPA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię