„Mówiące” papugi – dźwiękonaśladownictwo na mistrzowskim poziomie

Jeżeli ktoś się zastanawiał, jak to możliwe, że niektóre gatunki papug potrafią naśladować ludzką mowę, a co więcej – pewne zwroty stosować w określonych sytuacjach, teraz może poznać odpowiedź.

Kilka lat temu naukowcy z uniwersytetu w Duke rozgryźli tę zagadkę.  Okazało się, że mózgi papug różnią się od innych ptasich.. mózgów. Również tych gatunków, które potrafią naśladować dźwięki, bo przecież umiejętność „papugowania” nie tylko papugom jest przypisana.

Papuzi mózg – wyspecjalizowany komputer

Mózgi badanych papug należących do ośmiu gatunków, starannie przepadano. Okazało się,  że ośrodki odpowiedzialne za uczenie się i naśladowanie dźwięków są u nich wyjątkowo rozwinięte. Jakby tego było mało, w ptasich głowach mieszczą się specjalne „centa językowe”. Szczególnie rozwinięte są one u afrykańskich ar i żako (papugi szarej). I rzeczywiście, te gatunki uważane są za mistrzów naśladownictwa, co stało się ich przekleństwem. Masowo są trzymane w domach, a rzadko w odpowiednich warunkach.

 

Ptasia kinestetyka

Ludzie, jak wiadomo, dzielą się na trzy podstawowe typy, w zależności od tego jak najłatwiej przyswajać im informacje. Wzrokowcy najłatwiej uczą się tego co widzą, słuchowcy wyłapują dźwięki, a  kinestetykom pomaga ruch. U ptaków części mózgu odpowiedzialne za przyswajanie dźwięków są powiązane z obszarami odpowiedzialnymi za kontrolę ruchu. To może wyjaśniać nie tylko imponujące tańce, czy choćby trzepotanie skrzydłami podczas treli, ale także zamiłowanie papug do poruszania w rytm muzyki. Ta cecha często jest wykorzystywana przy kręceniu filmików z udziałem  papuzich bohaterów, które potem cieszą użytkowników mediów społecznościowych.

Ciąg dalszy nastąpi

Nauka nie powiedziała ostatniego słowa w kwestii papuzich talentów lingwistycznych. Dlaczego jedne gatunki łatwo naśladują dźwięki, a u innych takiego zjawiska nie stwierdzono?

Jeszcze wiele pytań czeka na odpowiedzi. Nam również pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Masz kota? Specjaliści uprzedzają żeby tego nie robić!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię