Biały Dom o szantażu energetycznym Rosji

Stany Zjednoczone zarzuciły Rosji używanie gazu naturalnego jako broni.

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia o groźbę wstrzymania przez Kreml dostaw gazu do Europy rzeczniczka Białego Domu Karine Jean Pierre zapowiedziała dalszą współpracę z Unią Europejską w sprawie uniezależnienia się od rosyjskiej energii.

Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał rzeczniczkę Białego Domu o groźbę nie wznowienia dostaw gazu do Europy po zakończeniu trwającej przerwy technicznej gazociągu Nord Stream 1. „Rosja kontynuuje używanie gazu naturalnego jako broni politycznej i ekonomicznej. Działania Rosji zwiększają presję na rynki energii, prowadzą do wzrostu cen dla konsumentów i zagrażają globalnemu bezpieczeństwu energetycznemu” – odpowiedziała Karine Jean-Pierre dodając, że działania Moskwy tylko utwierdzają USA i Komisję Europejską w słuszności działań prowadzących do uniezależnienia od rosyjskiej energii.

 

„Od marca globalny ekspert LNG do Europy wzrósł o 75% w porównaniu z ubiegłym rokiem a ze Stanów Zjednoczonych prawie trzykrotnie” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu i zapowiedziała dalsza współpracę

w tej dziedzinie USA z Unią Europejską. Karine Jean-Pierre przypomniała o powołaniu wspólnego amerykańsko-europejskiego zespołu, który poszukuje możliwości dywersyfikacji dostaw energii do Europy.

IAR

Luksusowy wypoczynek w chmurach. Latający hotel, który nigdy nie musi lądować

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię