Nie każdy powinien latać samolotem – lista przeciwwskazań

Wakacje to czas, w którym wiele osób wybiera dalekie podróże. Po zdjęciu pandemicznych obostrzeń, linie lotnicze przeżywają prawdziwe oblężenie. Jednak wśród pasażerów są osoby, które powinny zdecydować się na inne – wolniejsze i być może, mniej komfortowe, ale bezpieczniejsze dla siebie środki transportu. Kogo dotyczą przeciwwskazania do lotów?

Obszerne informacje zamieścił tu portal „Medycyna Praktyczna”, oddając głos dr Agnieszce Wroczyńskiej z  z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdaniem lekarki z lotów powinny zrezygnować osoby o niestabilnej chorobie wieńcowej, takie, które niedawno przeszły udar lub zawał serca, a także osoby dotknięte przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego. W ostatnim przypadku szczególnie narażenie na komplikacje w czasie lotów, są pacjenci z dusznością spoczynkową.  Jednak nie tylko.

Zdecydowanie odradza się loty osobom z anemią sierpowatą, chorobą dekompresyjną, czy nawet wydawałoby się zwykłym zapaleniem uszu, czy zatok – szczególnie ważne jest to u osób z niedrożnością przewodu Eustachiusza.  Również pacjenci po niedawno przebytych zabiegach chirurgicznych w okolicach głowy, czy jamy brzusznej powinno wybrać inną drogę podróży – lądową lub morską.

 

Statki powietrzne nie są też, co oczywiste, miejsce, dla pasażerów cierpiących na choroby zakaźne, które mogłyby stanowić zagrożenie dla innych osób, ani dla ludzi cierpiących na choroby psychiczne , chyba, że są one ustabilizowane i w pełni kontrolowane farmakoterapią i innymi formami leczenia.  Z lotów powinny zrezygnować także kobiety  po 36 tygodniu ciąży, a w przypadku mnogich po 32 tygodniu, oraz noworodki w pierwszych dwóch dobach życia.

Jak podkreśla Agnieszka Wroczyńska, przeciwwskazania wymienione są orientacyjnie, a każda z linii lotniczych ma własne ograniczenia w tym zakresie. Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do obycia podróży lotniczej wystawić może lekarz pierwszego kontaktu. Jednak pasażer pragnący w ten sposób ominąć przepisy, musi się liczyć z możliwością poddania się kolejnym badaniom, przez medyków na lotnisku. Takie sytuacje mogą mieć miejsce, o ile zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pasażer mógłby stanowić zagrożenie dla pozostałych lub sam wymagać specjalistycznej opieki.

Osoby, które znajdują się w grupach ryzyka powinny skonsultować  z przewoźnikiem swoją sytuację jeszcze przed zakupieniem biletu. Zawsze warto też rozważyć inną metodę podróży.

„Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię