New Hampshire – fakty i ciekawostki

1. New Hampshire to mały stan z niskim zaludnieniem

New Hampshire to 5. najmniejszy stan w USA i 10. najmniej zaludniony. New Hampshire ma również najkrótszą linię brzegową ze wszystkich stanów przybrzeżnych USA, o długości około 18 mil.

2. New Hampshire pierwszą kolonią

New Hampshire było pierwszą z trzynastu kolonii, które ogłosiły niepodległość od Anglii – sześć miesięcy przed podpisaniem Deklaracji Niepodległości.

3. New Hampshire zostało nazwane na cześć Hampshire w Anglii przez kapitana Johna Masona

Kolonia została nazwana New Hampshire przez Masona od angielskiego hrabstwa Hampshire, jednego z pierwszych saskich hrabstw. Samo Hampshire zostało nazwane na cześć portu w Southampton, znanego wcześniej po prostu jako „Hampton”.

New Hampshire

4. Znane i najczęściej odwiedzanie miejsca w New Hampshire

White Mountains, Mount Washington, Lake Winnipesaukee, Echo Lake State Park, Strawberry Banke, Hampton Beach.

5. Znani ludzie z New Hampshire

Elizabeth Hurley – aktorka / modelka, Sarah Silverman – komik, John Irving – autor, Dan Brown – autor, Ronnie James Dio- piosenkarz, Mandy Moore – aktorka / piosenkarka.

6. Pierwszy budzik został wynaleziony w NH

Pierwszy budzik został wynaleziony w Concord w stanie New Hampshire przez Levi Hutchinsa w 1787 roku. Stan jest także domem dla pierwszej bezpłatnej biblioteki publicznej, założonej w Peterborough w 1833 roku.

7. Mount Washington w New Hampshire to jednym z najbardziej wietrznych miejsc na ziemi

Obserwatorium Mount Washington na szczycie góry na wysokości 6289 stóp, odnotowało prędkość wiatru 231 mil na godzinę 12 kwietnia 1934 roku. Przez 62 lata była to najwyższa zarejestrowana prędkość wiatru, aż do 253 mil na godzinę zarejestrowanego w Australii podczas tajfunu.

8. Prezydent Stanów Zjednoczonych był z NH

Franklin Pierce, 14. prezydent Stanów Zjednoczonych, który służył w latach 1853-1857, pochodził z New Hampshire. Urodził się w Hillsborough i zmarł w Concord.

9. Ziemniak ma długą historię w New Hampshire

Szkoccy osadnicy z obszaru Londonderry zasadzili pierwsze uprawy ziemniaków w Ameryce w New Hampshire w 1719 roku. Ziemniak jest nadal warzywem stanowym New Hampshire.

10. NH nazywany jest Granitowym Stanem

Z granitu z NH jest wykonanych większość budowli w Bostonie i Waszyngtonie oraz wielu innych małych miasteczkach. Granit Conway w kolorze różowym i granit Concord w kolorze szarym to dwa granity wydobywane lokalnie i rozsyłane na wszystkie strony kraju. Granity wzięły swoje nazwy od miast, w których wydobywano je po raz pierwszy.

11. Mottem stanu jest „Żyj wolnym albo zgiń”

Stan ogłosiło niepodległość od Anglii w Exeter w dniu 5 stycznia 1776 roku. Motto nawołuje do tego okresu.

12. W NH znajduje się jedyny, zatwierdzony przez FAA, pas lodowy do lądowania samolotów

Jedynym pasem lodowym zatwierdzonym przez FAA w 48 stanach jest odcinek wody jeziora Winnipesaukee w New Hampshire. Dawniej znana jako baza hydroplanów Alton Bay, została po raz pierwszy otwarta dla ruchu lotniczego w 2009 roku. Pas startowy ma 2730 stóp długości i 100 stóp szerokości.

13. Najdłuższy drewniany, kryty most znajduje się w NH

Cornish-Windsor Bridge w New Hampshire to najdłuższy drewniany most kryty i najdłuższy dwuprzęsłowy most kryty na świecie. Jest wymieniony w Krajowym Rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym. Most ma około 137 m długości i 7 m szerokości.

Cornish-Windsor Bridge w New Hampshire

14. NH stan bez pasów bezpieczeństwa i kasków

New Hampshire to jedyny stan w USA, który nie wymaga od dorosłych zapinania pasów bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego. Nie wymaga też od motocyklistów noszenia kasku podczas jazdy.

15. W New Hampshire jest mało ludzi ubogich

New Hampshire ma najniższy wskaźnik ubóstwa w USA. Jest również jednym z najbogatszych stanów w Unii.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię