Niecodzienna akcja ratunkowa sprzed kilku lat

Życie dzikich zwierząt nie zawsze jest łatwe, a zdobywanie pożywienia może się wiązać z ryzykowaniem własnym życiem. Tak się stało w przypadku młodego bielika, który kilka lat temu, postanowił zapolować na mewę, nad obszarami zachodniopomorskich bagien. Oba ptaki wpadły w grząskie błoto. O ile los mewy nie jest znany, to akcja ratowania bielika, do dzisiaj rozpala wyobraźnię internautów.

Całe wydarzenie z felernym polowaniem zostało nagrane z drona. Służby poinformowano o tym, że młody drapieżnik znalazł się w opałach. Ptak leżał ok. 0 m od brzegu, więc akcję ratunkową uznano za zbyt ryzykowną. Jednak znalazł się śmiałek, który postanowił pomóc drapieżnikowi.

Krzysztof Chomicz wypożyczył od Straży Pożarnej 50 metrową linę i próbował się dostać do uwięzionego w błocie ptaka. Niestety sznur okazał się zbyt krótki, więc wrócił po dłuższy. Udało się znaleźć linę o długości 100 m i tak przepasany nią ratownik zaczął się czołgać w kierunku bielika. W tamtej chwili nie było już wiadomo, czy ptak jeszcze żyje, bo drony przestały rejestrować jego ruch.

Po około godzinie mozolnego czołgania w grząskiej mazi, panu Krzysztofowi udało się dobrzeć do uwięzionego drapieżnika. Ten, jak się okazało, żyje i nie jest skłonny do współpracy. Próbował atakować swojego wybawcę, dwa razy trafiając go masywnym dziobem. Droga powrotna byłą bardzo trudna i żmudna. Pan Krzysztof położył sobie wyczerpanego ptaka na klatce piersiowej , a z brzegu strażacy zaczęli go powoli wyciągać. Konieczne były przerwy, bo zaciskająca się lina dusiła mężczyznę.

 

Po dotarciu na stały ląd ptak został przekazany pod wykwalifikowaną opiekę i oczyszczony z błota. Początkowo był bardzo wyczerpany i odmawiał przyjmowania posiłków, Jednak szybko wrócił do formy i po około dwóch tygodniach, zaobrączkowany wrócił na wolność.

Bielik to duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Często mylnie nazywany orłem, podczas gdy z orłami nie ma nic wspólnego. Należy natomiast, do rodziny orłanów – czyli jastrzębi. Żyje w pobliżu terenów podmokłych i zbiorników wodnych, żywiąc się, przede wszystkim ptakami zamieszkującymi podobne biotopy. W Polsce ciągle jest umiarkowanie rzadki, choć w ostatnich latach jego populacja wzrasta.

MT

Mark Zuckerberg sprzedał dom w San Francisco

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię