Polak, który w latach 70-tych kontrolował 90% światowego rynku audio

Fot. photo©ErlingMandelmann.ch, CC BY-SA 3.0 Wikipedia

Mało kto kojarzy nazwisko Stefana Kudelskiego, choć to jeden z najbardziej znanych ludzi w historii rejestracji obrazu i dźwięku.

Ten urodzony w Warszawie na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej elektronik i wynalazca jest ojcem Nagry – magnetofonu powszechnie używanego przez reporterów radiowych i telewizyjnych, w drugiej połowie XX wieku. Doceniany na całym świecie  laureat nagród amerykańskiej Akademii Filmowej, doktor honoris causa Politechniki Federalnej w Lozannie, w Polsce jest niemal nierozpoznawalny. A szkoda, bo takim rodakiem można się szczycić. Kudelski stworzył formę, która w latach 70-tych ubiegłego wieku kontrolowała około 90% światowego rynku audio.

 

Poza tworzeniem magnetofonów i serią udanych wynalazków, Stefan Kudelski współpracował też e służbami specjalnymi, oraz branżą filmową. Druga ze ścieżek jego kariery przyniosła mu aż dwie statuetki Oskara, w latach 197 i 1990, oraz dwóch nagród Emmy, otrzymanych w latach 1984 i 1986. Był też laureatem dwóch nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – otrzymał certyfikaty naukowo-techniczne II-ej kategorii – w latach 1965 i 1977.

Założona przez Kudelskiego w latach 50-tych firma, prosperuje do dzisiaj, tworząc m.in. najwyższej klasy rejestratory dźwięku, dekodery telewizji cyfrowej, wzmacniacze elektroakustyczne, urządzenia elektroniczne klasy zarówno profesjonalnej, jak i najwyższej hi-fi oraz urządzenia taryfikujące do parkingów.

W roku 199 Stefan Kudelski został uznany za jednego z największych geniuszy Szwajcarii, w której mieszkał na stałe.
Zmarł w Lozannie w roku 2013.

MT

Wynalazki Trzeciej Rzeszy służące nam do dzisiaj

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię