Biden negocjuje z Putinem w sprawie broni jądrowej

Amerykańska administracja jest gotowa do negocjacji nowego traktatu o redukcji broni jądrowej – poinformował prezydent USA Joe Biden. Obecną umowa między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, wygasa w 2026 roku. Joe Biden dodał jednak, że Rosja musi zademonstrować gotowość do rozmów pokojowych.

Z kolei rosyjski prezydent Władimir Putin stwierdził że „w wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców i nigdy nie powinna zostać rozpętana”. Skomentował te negocjacje sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który podkreślił, że konferencja odbywa się w momencie krytycznym dla wspólnego pokoju i bezpieczeństwa. – Napięcia geopolityczne osiągają nowe szczyty – dodał.

W poniedziałek 1 sierpnia 2022, Biden napisał w oświadczeniu wydanym z okazji X konferencji o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej, między innymi: „Dziś moja administracja jest gotowa, by szybko negocjować nowe ramy kontroli zbrojeń, by zastąpić New START, kiedy wygaśnie w 2026 roku. Ale negocjacje wymagają chętnego partnera działającego w dobrej wierze”

New START to podpisany w roku 2010, a przedłużony w 2021 roku traktat, nakładający na USA i Rosję limit rozmieszczenia 1550 strategicznych głowic jądrowych.

Biden dodał, że ponieważ rosyjska agresja na Ukrainę stanowi „atak na fundamentalne zasady porządku międzynarodowego”, Rosja powinna zademonstrować, że jest gotowa do negocjacji w dobrej wierze. Wezwał też Chiny do rozpoczęcia rozmów w sprawie podobnych ograniczeń dotyczących rozprzestrzeniania broni nuklearnej.

 

„Nie ma żadnych korzyści dla naszych narodów, ani dla świata, by opierać się znaczącemu zaangażowaniu w sprawie kontroli zbrojeń i nierozprzestrzeniania broni jądrowej” – podkreślił. Administracja USA cały czas zwraca uwagę, że świat musi być gotów na ewentualność użycia broni jądrowej przez reżim Putina przeciwko Ukrainie.

List do uczestników konferencji skierował także Władimir Putin. Czytamy w nim,między innymi:
„W wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców i nigdy nie powinna zostać rozpętana, a my opowiadamy się za równym i niepodzielnym bezpieczeństwem dla wszystkich członków społeczności światowej” – napisał rosyjski dyktator

Międzynarodowe obawy o ryzyko wybuchu wojny nuklearnej wzrosły od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. W jednym ze swoich przemówień z początku wojny Putin wyraźnie ostrzegał inne państwa przed jakąkolwiek próbą ingerencji w konflikt. Kilka dni później polecił dowództwu wojskowemu postawić rosyjskie siły jądrowe w stan najwyższej gotowości.

 

W opinii sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa konferencja odbywa się w momencie krytycznym dla wspólnego pokoju i bezpieczeństwa. Wśród zagrożeń wymienił katastrofę klimatyczną, pogłębiające się nierówności społeczne, konflikty zbrojne, łamanie praw człowieka, a także skutki gospodarcze spowodowane pandemią COVID-19.

MT

Jak zaoszczędzić na zakupach w Costco?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię