Coraz więcej Amerykanów zagrożonych ślepotą

Odsetek dorosłych w USA o wysokim ryzyku utraty wzroku wzrósł w ciągu 15 lat, podobnie jak odsetek osób, które twierdzą, że nie stać ich na okulary –  wynika z nowego badania.

W latach 2002–2017 liczba osób z zaburzeniami wzroku – wzrosła z 65 milionów do 93 milionów. Kolejne badania dowodzą, że 40% dorosłych nie przechodzi corocznych badań wzroku. Wielu z powodu braku funduszy. Prawie 1 na 10 osób twierdzi, że nie stać ich na okulary.

 

„Mamy dużą liczbę osób dorosłych z wysokim ryzykiem utraty wzroku i wysokim ryzykiem niepoddania się zalecanej pielęgnacji oczu” – powiedziała lider badań Sharon Saydah z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. „Rozwiązaniem jest naprawdę poprawienie dostępu, świadomości i przystępności cenowej pielęgnacji oczu”.

Saydah i jej współpracownicy porównali badanie z roku 2002, w którym wzięło udział 31 000 dorosłych z badaniem z 2017 roku, w którym wzięło udział 33 000 dorosłych. Odsetek osób o podwyższonym ryzyku utraty wzroku wzrósł między dwoma badaniami wśród dorosłych powyżej 65 lat z 51% do 53%.

 

Badania również wykazały wzrost o 2 procent osób zgłaszających problemy ze wzrokiem lub choroby oczu, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra, retinopatia cukrzycowa lub uszkodzenie wzroku w ostatnich 15 latach.
Saydah powiedziała, że brak soczewek korekcyjnych nie prowadzi do uszkodzenia wzroku, ale może prowadzić do obrażeń. „Niewłaściwe widzenie i niemożność prawidłowego widzenia może przyczynić się do upadków i innych niepełnosprawności. Głównym czynnikiem prowadzącym do utraty wzroku u seniorów jest wysoki poziom cukru we krwi. Ale jeśli cukrzyca jest właściwie leczona, a poziom cukru we krwi jest kontrolowany, może to pomóc w zmniejszeniu utraty wzroku”, dodała.

W 2017 roku wśród osób dorosłych z wysokim ryzykiem utraty wzroku tylko 57% zgłosiło się do wizyty u specjalisty. Dr Syed Mahmood Ali Shah, profesor okulistyki na University of Pittsburgh School of Medicine, podejrzewa, że koszt jest głównym powodem, dla którego pacjenci pomijają badania oczu.

ZJ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię